ΑρχικήΔιεθνήΠρωτιά η «πεντάστερη» Ρεάλ - Στο Europa η Σαχτάρ

Πρωτιά η «πεντάστερη» Ρεάλ – Στο Europa η Σαχτάρ

Τα πάντα είχαν ξεκαθαριστεί στον 6ο όμιλο του Champions League και ουσιαστικά το μόνο που… κρίνονταν την τελευταία αγωνιστική ήταν το ποιος θα τερματίσει πρώτος και ποιος δεύτερος.

Ρεάλ Μαδρίτης και Λειψία είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στους “16”, η Σαχτάρ ήταν ήδη στο Europa League και η Σέλτικ… τελευταία.

Έτσι λοιπόν, την τελευταία αγωνιστική η Ρεάλ με εμφατικό τρόπο «κλείδωσε» την πρώτη θέση του ομίλου κερδίζοντας με 5-1 την Σέλτικ εντός έδρας. Η «Βασίλισσα» άνοιξε το σκορ από τα 11 βήματα με τον Μόντριτς, ενώ ο Ροντρίγκο με τον ίδιο τρόπο έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ασένσιο (51′), Βινίσιους (61′) και Βαλβέρδε (71′) ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-0, για να μειώσει σε 5-1 η Σέλτικ με τον Ζότα στο 84′.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σαχτάρ του Λούκας Τέιλορ γνώρισε την ήττα με 0-4 από τη Λειψία. Ενκουκού (10′), Σίλβα (50′), Σομποσλάι (62′) και Μπόνταρ (68′-αυτογκόλ) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, ενώ ο Λούκας Τέιλορ πέρασε ως αλλαγή στο 60ο λεπτό.