ΑρχικήΠΑΟΚ Β'ΠΑΟΚ Β: Φτιαγμένος για τα δύσκολα!

ΠΑΟΚ Β: Φτιαγμένος για τα δύσκολα!

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ Β κοντά στην ΑΕΛ, με σκορ 1-0 με τον «Δικέφαλο» να βγάζει χαρακτήρα καθώς αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία παρότι δεν μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, κατάφερε να σπάσει το pressing του αντιπάλου καταφέρνοντας όχι μόνο να ισορροπήσει αλλά να πάρει και την πρωτοβουλία των κινήσεων δημιουργώντας τις κλασσικές ευκαιρίες του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ προειδοποίησε με σουτ του Σπυράκου στο 25′

ενώ στο 31′ λεπτο ο Γκορντεζιάνι άνοιξε το σκορ μετά από γύρισμα του Μπράντονιτς, 1-0 που ήταν και σκορ αγώνα.

Στο 48΄ωστόσο, μια απερίσκεπτη κίνηση του σκόρερ, Βασίλη Γκορντεζιάνι άλλαξε τις ισορροπίες, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο επιθετικός του ΠΑΟΚ χτύπησε εκτός φάσης τον Θανάση Παπαγεωργίου, Παίρνοντας έτσι την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Μετά την αριθμητική της υπέροχη η ΑΕΛ προσπάθησε κυρίως με στημένες μπάλες να πιέσει τον ΠΑΟΚ Β αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις τον Ταλιχμανίδη.

Στο 89′ ο Τσιάρας είδε πέναλτι σε έξοδο του Ταλιχμανίδη και σύγκρουση με τον Όγκμποε, με τον Πλέγα να αναλαμβάνει την εκτέλεση, αλλά να τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι και έξω, με τον ΠΑΟΚ Β να αγκαλιάζει ένα σπουδαίο τρίποντο!

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Τασιούρας, Μιχαηλίδης (46′ Κωττάς), Μορικέλι, Κιτσάκης (75′ Μελετίδης), Ουεντραόγκο, Γρόσδης, Χατζηστραβός (57′ Δαρέλας), Μπράντονιτς (63′ Σπυρίδης), Σπυράκος, Γκορντεζιάνι.

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος (36′ Σουλούκος), Θ. Παπαγεωργίου, Κοσονού (62′ Μαΐδανός), Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Πλέγας, Κ. Παπαγεωργίου (62′ Αντράντα), Θωμαΐδης (55′ Μαυριάς), Νικολιάς, Πεντρόσο, Όγκμποε.