ΑρχικήΠοδόσφαιροΥπερηχητική ΠΑΟΚάρα στη Νίκαια

Υπερηχητική ΠΑΟΚάρα στη Νίκαια

Τον Ιωνικό αντιμετώπισε στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής ο ΠΑΟΚ, και κέρδισε εύκολα με 0-3 έχοντας σε τρομερό βράδυ τον Γιάννη Κωνσταντέλια και σκόρερ τους Φιλίπε, Νέλσον και Ντόουγκλας.

Η ΕΝΔΕΚΆΔΑ

Κοτάρσκι, Ράφα, Ίνγκασον, Νέσμπεργκ, Σάστρε, Σβαμπ, Φιλίπε, Ντόουγκλας, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας και Νέλσον.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

Στο 7ο λεπτό ο ΠΑΟΚ μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή μετά από ωραία συνεργασία του Νέλσον με τον Φιλίπε, με τον τελευταίο να πασάρει στον Ντόουγκλας αλλά η επιλογή του Βραζιλιάνου ήταν λανθασμένη με αποτέλεσμα να περάσει ανεκμετάλλευτη αυτή η επικίνδυνη κατάσταση.

Στο 12ο λεπτό οι γηπεδούχοι βγήκαν επικίνδυνα στην κόντρα επίθεση, με τον Σάκιτς να εκτελεί αλλά ο Ίνγκασον έβαλε το κεφάλι του διώχνοντας σωτήρια σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Σάστρε σέντραρε με το αριστερί βρίσκοντας στο δεύτερο δοκάρι τον Ζίβκοβιτς, ωστόσο ο Σέρβος επέλεξε κάτι μεταξύ πάσας και σουτ με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 25ο λεπτό ήρθε μια μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους. Βγήκε μια μπαλιά στη πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ αλλά ο Κοτάρσκι σταμάτησε τον Ελευθεριαδη, ωστόσο η φάση ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 27ο λεπτό ο Φιλίπε Σοάρες σκόραρε μετά από όμορφη παράλληλη μπαλιά του Ράφα Σοάρες. Ο Δικέφαλος πάτησε όμορφα περιοχή με τον Ράφα, ο οποίος γύρισε στον επερχόμενο Φιλίπε και με πλασέ ο τελευταίος έκανε το 0-1.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Νέλσον Ολιβέιρα έκανε το 0-2. Ο Κωνσταντέλιας έκλεψε ψηλά τη μπάλα, η οποία πήγε στα πόδια του Νέλσον Ολιβέιρα ο οποίος με ένα εκπληκτικό πλασέ έκανε το 0-2 και έδωσε μεγάλο προβάδισμα στον ΠΑΟΚ για το σημερινό ματς.

Το ημίχρονο έληξε χωρίς κάποια αλλαγή στο σκορ, με τον Δικέφαλο να προηγείται με 0-2.

Στο 50ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο ημίχρονο. Οι ασπρόμαυροι βγήκαν εκπληκτικά στην κόντρα, ο Αουγκούστο έσπασε με τη μια στον επερχόμενο Κωνσταντέλια, ο οποίος όμως πλάσαρε στα χέρια του Χουτεσιώτη.

Στο 52ο λεπτό ο Νέλσον πήγε να βάλει ένα εκπληκτικό γκολ, απέφυγε με τσίμπημα τον Σόουζα και σούταρε με τη μπάλα στον αέρα, αλλά αυτή κατέληξε λίγο άουτ.

Στο 57ο λεπτό ήρθε και το 0-3. Ο Κωνσταντέλιας έκανε μια μαγική ενέργεια, πέταξε στον Ζίβκοβιτς ο οποίος πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Ντόουγκλας ο οποίος δεν λάθεψε για το 0-3.

Από ‘κει και πέρα ο ΠΑΟΚ έκανε διαχείριση του σκορ, χωρίς να ρισκάρει κάτι. Έριξε τον ρυθμό όπως ήταν λογικό και κατάφερε να φύγει με το διπλό από τη Νίκαια.