ΑρχικήΜπάσκετΉττα με μεγάλη... πίκρα

Ήττα με μεγάλη… πίκρα

Ο Δικέφαλος προσπάθησε να… αναστηθεί αλλά ένα σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο έμελλε να κρίνει την Ευρωπαϊκή αναμέτρηση.

Η ήττα μπορεί να έρθει με πολλούς τρόπους αλλά είναι αδιαμφισβήτητο πως η σημερινή αποτυπώνει το χειρότερο της πρόσωπο στον ΠΑΟΚ.

Οι «ασπρόμαυροι» αντιμετώπισαν μεγάλα προβλήματα κατά τη διάρκεια της Ευρωπαϊκής αναμέτρησης, ωστόσο, στα τελευταία δευτερόλεπτα κατάφεραν να αντιστρέψουν το εις βάρος τους σκορ.

Εν τέλει, ένα σουτ… δευτερολέπτου έμελλε να κρίνει το αποτέλεσμα της δεύτερης αγωνιστικής με το Δικέφαλο να ηττάται με 83-84.

Η εξέλιξη:

Ιδιαιτέρως φτωχή ήταν η εικόνα του Δικεφάλου στην πρώτη περίοδο με τους «ασπρόμαυρους» να μένουν μόλις στους 11 πόντους, ενώ δέχθηκαν 21 από την αμυντική ανισορροπία.

Σημαντικά ήταν τα προβλήματα στο επιθετικό κομμάτι του ΠΑΟΚ χωρίς ξεκάθαρες ιδέες και ομαδικές εκφράσεις με αποτέλεσμα να παραμείνει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς βελτίωσαν την εμφάνιση τους, γεγονός που αποτυπώθηκε στο παρκέ με τη διαφορά να πέφτει στο μισό.

Με κυρίαρχο πρόσωπο τον Γιάνκοβιτς η ομάδα του Αριστείδη Λυκογιάννη προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και τα κατάφερε πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Έμφαση στην περιφέρεια έδωσαν και οι δύο αντίπαλοι στο σημερινό παιχνίδι καθώς τα τρίποντα σουτ αποτέλεσαν τις περισσότερες επιθέσεις.

Περίοδος διακυμάνσεων αποδείχθηκε η τρίτη αφού το σκορ άλλαξε πολλές φορές, ωστόσο, το «κρεσέντο» των τριπόντων από την πλευρά της Νίμπουργκ επανέφερε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Κρίσιμες ήταν οι φάσεις στις οποίες οι Τσέχοι απάντησαν άμεσα στην επιθετική ευστοχία του ΠΑΟΚ με αντίστοιχες προσπάθειες έξω από τα 6,75.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Δικέφαλος κατέβαλε τα… μέγιστα για να επιστρέψει και τα κατάφερε προσωρινά.

5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Μάρβιν Τζόουνς βάζει μπροστά τους Θεσσαλονικείς, ωστόσο, ένα σουτ του τελευταίου δευτερολέπτου διαμόρφωσε το 83-84 με αποτέλεσμα να συνεχισθεί το σερί ηττών.