ΑρχικήΜπάσκετΤο πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε

Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε

Τον Προμηθέα στην Πάτρα αντιμετώπισε ο ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Basket League, γνωρίζοντας την ήττα με 84-77.

Ο Προμηθέας πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ, αν και αυτός που πέτυχε το πρώτο καλάθι ήταν ο ΠΑΟΚ, με τον Μαλκολμ Γκρίφιν. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος ανέβασε στροφές και με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Γκρίφιν και Ντι Λέο πήρε το προβάδισμα, ενώ στο 8ο λεπτό της πρώτης περιόδου έφτασε τη διαφορά στους 8, με πρωταγωνιστή τον Τζόουνς.

Ο Προμηθέας, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου μείωσε στο σκορ, φτάνοντας το στο 15-18, αλλά ο Γιάνκοβιτς με τους πρώτους του πόντους στο ματς, διαμόρφωσε το 15-20, σκορ το οποίο ήταν το τελικό της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να μειώσουν στους δύο τη διαφορά, χάρη στη καλή άμυνα που έπαιξαν και με σωστές επιθετικές επιλογές.

Μάλιστα, στο τρίτο λεπτό της περιόδου, ο Αγραβάνης με τρίποντο έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά, κάνοντας το 23-22. Ο Ντι Λέο, στιγμές αργότερα, απάντησε στον Έλληνα γκαρντ και αυτός με τρίποντο, για το 22-25, φτάνοντας τα δύο εύστοχα σουτ από τα 6.75 μέτρα.

Τα επόμενα λεπτά, αμφότερες οι ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν, βαδίζοντας “χερι-χερι” στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου.

Κάπου εκεί, ο ΠΑΟΚ άρχισε να χτίζει ξανά διαφορά, και έφτασε να προηγείται με 27-33 στο έβδομο λεπτό της περιόδου. Πρωταγωνιστές για το σερί των έξι πόντων, ήταν οι Γιάνκοβιτς και Γκρίφιν για την ομάδα του Αριστείδη Λυκογιάννη.

Ωστόσο, το φινάλε της περιόδου επιφύλασσε εκπλήξεις, καθώς η τεχνική ποινή που επιβλήθηκε στον Γιάνκοβιτς, έδωσε την ευκαιρία στον Προμηθέα να μειώσει και στην συνέχεια με buzzer beater του Γκάντι να κάνει το 43-41,που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ τα δύο πρώτα δεκάλεπτα, ήταν ο Μαλκολμ Γκρίφιν με 16 πόντους.

O Δικέφαλος στη τρίτη περίοδο προσπάθησε και βρήκε λύσεις από τα 6.75, με δράστες κυρίως τους Ντι Λέο και Γκρίφιν, ωστόσο και ο Προμηθέας έβρισκε τη δίοδο προς το καλάθι των ασπρόμαυρων, με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμένει.

Μάλιστα, ο Προμηθέας κατάφερε να ανοίξει την… ψαλίδα της διαφοράς, φτάνοντας μάλιστα στο 62-56, ένα λεπτό πριν συμπληρωθούν τα δέκα της τρίτης περιόδου.

Ο Δικέφαλος προσπάθησε να απαντήσει, αλλά ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα του, πηγαίνοντας στη τέταρτη περίοδο με το υπέρ του, 65-59.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Χαντ, με το οποίο οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στους 8 πόντους.

Περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, επιβλήθηκε τεχνική ποινή στον Αριστείδη Λυκογιάννη, ενώ αποβλήθηκε ο κ. Χατζόπουλος.

Με τις βολές ο Προμηθέας έφτασε τη διαφορά στους +10, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει με τον Γκρίφιν, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος του στο παιχνίδι.

Οι ασπρόμαυροι προσπάθησαν στο φινάλε να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και κατάφεραν να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής, καθώς ο Γιάνκοβιτς 4 λεπτά πριν τη λήξη έκανε το 73-70.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν με ένα σερί 8-0 να αυξήσουν εκ νέου τη διαφορά, περίπου δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Εν τέλει, ο ΠΑΟΚ δε κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την Πάτρα, καθώς ο Προμηθέας κέρδισε με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 43-41, 65-59, 84-77