ΑρχικήΜπάσκετΙδανικός αυτόχειρας στη Βοσνία!

Ιδανικός αυτόχειρας στη Βοσνία!

Ο Δικέφαλος πλήρωσε τα πολλά λάθη στο τελευταίο πεντάλεπτο και ηττήθηκε από την Ιγκοκέα με 68-64 στην πρεμιέρα του Basketball Champions League

Η εξέλιξη:

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό για το Δικέφαλο καθώς βρέθηκε να χάνει με 7 πόντους (19-12) έπειτα από σημαντικά λάθη κυρίως στο χώρο της επίθεσης.

Ειδικότερα, βεβιασμένες επιλογές και λάθος αποφάσεις στέρησαν από τον ΠΑΟΚ να διευρύνει το σκορ μένοντας σε χαμηλά επίπεδα δεδομένου του ρόστερ που αρέσκεται στο έντονο σκοράρισμα.

Παράλληλα, οι στιγμές της ασυνεννοησίας έδωσαν την ευκαιρία στην Ιγκοκέα να αυξήσει την ένταση στην άμυνα της και να περιορίσει σημαντικά τους Θεσσαλονικείς, γεγονός που αποτυπώθηκε στη διαφορά της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μάλκολμ Γκρίφιν προσπάθησε να ηγηθεί της… αντεπίθεσης των Θεσσαλονικιών, εντούτοις, τα μεγάλη λάθη των «ασπρόμαυρων» όπως οι χαμένες βολές ή τα εύκολα λέι απ αποτέλεσαν την αιτία για την οποία η διαφορά επανήλθε στους 9 πόντους.

Η συνέχεια ήταν άκρως διαφορετική διά στόματος… Αριστείδη Λυκογιάννη. Πιο συγκεκριμένα, ο Έλληνας τεχνικός κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ όταν είδε τους Βόσνιους να ξεφεύγουν στο σκορ. Τότε, ο Δικέφαλος μετέβαλε άρδην την εικόνα του και ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση με πρωταγωνιστή τον Γκρίφιν.

Μάλιστα, το πρώτο ημίχρονο έληξε 26-32 με τους Θεσσαλονικείς να επιστρέφουν ταχύτατα από το -9 στο +6. Η ανατροπή αποτέλεσε απόρροια από τη μία της βελτίωσης στην ανασταλτική λειτουργία μέσω ορθότερων αμυντικών τοποθετήσεων και πολλαπλών ριμπάουντ, αλλά και στην αύξηση των ποσοστών ευστοχίας στο επιθετικό κομμάτι.

Στην περίοδο οι δυο ομάδες κινήθηκαν στο ίδιο μήκος κύματος τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, με τους “ασπρόμαυρους” να φτάνουν πρώτοι στα 5 ομαδικά φάουλ, στέλνοντας νωρίς τους γηπεδολυχους στη γραμμή των βολών.

Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν πτόησε την ομάδα του Αριστείδη Λυκογιάννη η οποία με οδηγό τα επιθετικά ριμπάουντ και τις έξυπνες επιθέσεις ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο και πάλι στο +6 με 43-49 σκορ.

Τα μεγάλα σουτ των Ντι Λέο και Τολιόπουλου “ανοίγουν” τη διαφορά στο +11 για τον Δικέφαλο (44-55) με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Παρόλα αυτά, οι Βόσνιοι θα εκμεταλλευτούν και πάλι τις ελεύθερες βολές και θα μειώσουν στο -3 και το 55-58 περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Ο Ραντάνοβ και οι διαιτητές “κρατούν” ζωντανή την Ιγκοκέα, η οποία περίπου 1 λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού θα πάρει κεφάλι στο σκορ με 65-64. Ο Γκρίφιν θα δεχτεί ένα μπλοκ σε ντράιβ στο αντίπαλο καλάθι και στη συνέχεια ο Ραντάνοβ θα πετύχει ένα κομβικό τρίποντο από τα 7 μέτρα θα ανεβάσουν τη διαφορά στο +4 για τους Βόσνιους για το 68-64 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.