ΑρχικήΑ.Σ. ΠAOKΝίκη χαρακτήρα για τον ΠΑΟΚ Morris

Νίκη χαρακτήρα για τον ΠΑΟΚ Morris

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στα «Νομίκεια 2021» ο ΠΑΟΚ Morris, επικρατώντας του Απόλλωνα Λεμεσού με 0-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από τους Κύπριους, παίρνοντας από νωρίς διαφορά ασφαλείας, 9-16. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τον ΠΑΟΚ Morris να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στις τυπικά γηπεδούχες, παίρνοντας το σετ με 19-25, 0-1.

Το δεύτερο σετ ήταν ένα πραγματικό «ντέρμπι» το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι τυπικά γηπεδούχες ήταν εκείνες που άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς, με τον ΠΑΟΚ Morris να ακολουθεί, 16-12. Οι Κύπριοι έφτασαν μία «ανάσα» από την ισοφάριση του σετ, ωστόσο ο Δικέφαλος δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Με την Φιντόν-Λεμπλού να επιστρατεύει τα σερβίς της και την Μερτέκη να είναι ασταμάτητη στις κόντρα επιθέσεις, ο ΠΑΟΚ Morris ανέτρεψε το 23-20, κάνοντας με 23-25, το 0-2.

Παρόμοια εικόνα είχε το τρίτο σετ με αυτή του δευτέρου, με τον Απόλλωνα να προηγείται στο σκορ από την αρχή, ωστόσο ο ΠΑΟΚ Morris να ανατρέπει το σκηνικό. Δείχνοντας χαρακτήρα και θέληση για τη νίκη, ο Δικέφαλος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 24-22, οδήγησε το σετ στην «παράταση» με δύο άσσους της Κογιάρ, 24-24, για να το κατακτήσει στη συνέχεια με 24-26, 0-3.