ΑρχικήΠοδόσφαιρο"Χ"άρισε βαθμούς στην Τούμπα

“Χ”άρισε βαθμούς στην Τούμπα

Ο Δικέφαλος έμεινε στο 1-1 απέναντι στη Σλόβαν αφήνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την Σλόβαν Μπρατισλάβας στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Europa Conference League μένοντας στο 1-1 και δεν κατάφερε να ζευγαρώσει τις νίκες που θα τον διατηρούσαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το γρήγορο γκολ του Τσούμπα Άκπομ στο 10′ απαντήθηκε 5 λεπτά αργότερα από τους Σλοβάκους έπειτα από αδράνεια της ανασταλτικής λειτουργίας με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και… τέρματα στην Τούμπα.

Έτσι, ο Δικέφαλος άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στη Θεσσαλονίκη και στρέφει το ενδιαφέρον του στην αναμέτρηση της Κρήτης κόντρα στον ΟΦΗ την ερχόμενη Κυριακή.

Πώς ξεκίνησε

Με τρία χαφ και λίγες αλλαγές παράταξε τον ΠΑΟΚ ο Ράζβαν Λουτσέσκου συγκριτικά με το ντέρμπι της Κυριακής επιλέγοντας τους:

Πασχαλάκη, Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Εσίτι, Σβαμπ, Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα και στην κορυφή τον Άκπομ.

H εξέλιξη:

Ξεκίνημα με γκολ για το Δικέφαλο του βορρά καθώς το γρήγορο τέρμα επιτεύχθηκε και η δυναμική αρχή που ζήτησε ο Ράζβαν Λουτσέσκου αποτυπώθηκε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο.

Ειδικότερα, μία ωραία σέντρα του Τέιλορ στη μεγάλη περιοχή, έπειτα από ατομική ενέργεια, βρήκε τον Άκπομ στο σωστό… timing με τον τελευταίο να σκοράρει από κοντινή απόσταση με το κεφάλι. Έτσι, οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν σε θέση ισχύος η οποία κράτησε για λίγα λεπτά.

Πέντε λεπτά αργότερα η Σλόβαν κατάφερε να ισοφαρίσει εκμεταλλεύοντας τα λάθη στην ανασταλτική λειτουργία του ΠΑΟΚ. Πιο συγκεκριμένα, η χαμένη μάχη του Μιχάι στο όριο της μεγάλης περιοχής οδήγησε σε ένα σουτ που απαντήθηκε εκ πρώτης από τον Πασχαλάκη, ωστόσο, στην επαναφορά ο Γκριν σκόραρε κάνοντας το 1-1.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης ο Δικέφαλος έχασε κλασική ευκαιρία με τον Στέφαν Σβαμπ αφού ο Αυστριακός μέσος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά αστόχησε στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία του Τσόβαν.

Ο χώρος του κέντρου αποτέλεσε το βασικό άξονα που συνεχίστηκε το παιχνίδι μετά τη συμπλήρωση των είκοσι λεπτών με συνεχείς μάχες να εκτυλίσσονται, εντούτοις, έλειψε η μεγάλη φάση που θα άλλαζε τις ισορροπίες.

Πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Πασχαλάκης φώναξε ηχηρό… «παρών» καθώς σε ένα τετ α τετ απέναντι στον Χέντι πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση και κράτησε το ισόπαλο σκορ.

Ο τρόπος με τον οποίο εξελίχθηκε το δεύτερο ημίχρονο ήταν συνεχής χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, τουλάχιστον ως προς τα πρώτα λεπτά του μέρους.

Ο Δικέφαλος διατηρούσε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο, οι Σλοβάκοι κατάφεραν να απομακρύνουν κάθε κίνδυνο που δημιουργήθηκε από την πλευρά των γηπεδούχων.

Το πρόβλημα στην επιθετική λειτουργία των Θεσσαλονικιών εντοπίσθηκε στην τελική πάσα αφού οι «ασπρόμαυροι» έφταναν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, εντούτοις, έλειψε το καθαρό μυαλό που θα μετουσίωνε την ανάπτυξη σε τέρμα.

Στο 72′ χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ τροφοδότησε τον Μιτρίτσα στην περιοχή αλλά ο Ρουμάνος επιχείρησε ένα γύρισμα χωρίς αποδέκτη με αποτέλεσμα να παραμείνει το 1-1.

Η πίεση στην πλευρά της Σλόβαν συνεχίστηκε ενώ αμυντικά απαιτήθηκε η σωτήρια παρέμβαση του Κωνσταντέλια, ο οποίος λειτούργησε ως… κεντρικός αμυντικός και εμπόδισε τον Μραζ πριν απειλήσει ουσιαστικά.