ΑρχικήΠοδόσφαιροΚέρδισε χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα...

Κέρδισε χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα…

Ένας ΠΑΟΚ ο οποίος βρήκε γκολ από πέναλτι, κατάφερε να πάρει το τρίποντο κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης παρά την πίεση που δέχτηκε στα τελευταία λεπτά από τον Αστέρα Τρίπολης

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε ο ΠΑΟΚ εκτός έδρας κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βιεϊρίνια.

ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΕ ΤΟ «ΚΑΛΗΜΕΡΑ»

Ο ΠΑΟΚ έχασε από νωρίς την πρώτη του ευκαιρία, με τον Μιτρίτσα ο οποίος σούταρε δυνατά, ο Παπαδόπουλος έδιωξε και στη συνέχεια ο Μουργκ δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 12′ ο Καρμόνα σέντραρε από δεξιά, ο Μιχαηλίδης όμως παραχώρησε κόρνερ με προβολή. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Κανελλόπουλος σούταρε χωρίς να ανησυχήσει όμως τον Πασχαλάκη. Στο 14′ ο Καρμόνα σέντραρε και πάλι από την ίδια πλευρά, αλλά η κεφαλιά του Μπαράλες ήταν αδύναμη και μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.

Στο 21′ ο Αστέρας Τρίπολης έγινε επικίνδυνος, αφού ο Σίτο μετά τη σέντρα του Κανελλόπουλου, έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα βρέθηκε εκτός αγωνιστικού χώρου.

VAR ΚΑΙ…ΠΕΝΑΛΤΥ

Στο 27′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι! Ο Κανελλόπουλος πάτησε τον Μπίσεσβαρ εντός περιοχής, με τον διαιτητή να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών μετά από έλεγχο στο VAR. Ο ΑΝΤΕΛΙΝΟ ΒΙΕΪΡΙΝΙΑ ΑΝΕΛΑΒΕ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟ 0-1! Στο 30′ ο Μουργκ έκανε μια σέντρα, ο Μπίσεσβαρ έκανε την κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Στο 36′ ο Άλβαρες έκανε μια σέντρα σουτ από αριστερά αλλά έδιωξε ο Πασχαλάκης. Στο 37′ ο Σφιντέρσκι έκανε ένα γύρισμα από αριστερά αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Παπαδόπουλο. Στο 43′ ο Σβαμπ αντίκρισε κίτρινη κάρτα για φάουλ, το οποίο όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει ο Αστέρας Τρίπολης. Στο 44′ ο Άλβαρες εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά, με τον Πασχαλάκη να παραχωρεί εντυπωσιακά κόρνερ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Βαρέλα βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο μετά από σύγκρουση ωστόσο σηκώθηκε χωρίς να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα με το πέναλτι του Βιεϊρίνια.

ΚΑΤΟΧΗ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες. Στο 49′ ο Καρμόνα έκανε μια επικίνδυνη μπαλιά, αλλά η άμυνα του ΠΑΟΚ «καθάρισε» έστω και με δυσκολία. Στο 52′ ο Σίτο εκτέλεσε ένα κόρνερ αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε. Στο 54′ ο Αστέρας Τρίπολης είχε μια καλή στιγμή με τον Ρεγκίς, ο οποίος έκανε ένα δυνατό σουτ αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει.

Στο 60′ ο Άλβαρες εκτέλεσε ένα φάουλ, αλλά ο Πασχαλάκης απομάκρυνε με το ένα χέρι παραχωρώντας κόρνερ. Ο Καπίγια το εκτέλεσε, ο Μπαράλες έκανε την σκαστή κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ αντέδρασε σωστά. Στο 63′ ο ΠΑΟΚ είχε μια φάση διαρκείας αλλά καταλογίστηκε οφσάιντ στον Μιχαηλίδη. Στο 66′ ο Μίλαν Ράσταβατς έκανε τρεις αλλαγές, με τον Ρούμπεν Γκαρθία να περνά στη θέση του Καρμόνα, ο Σανταφέ αντί του Κανελλόπουλου, και ο Γκόμες στη θέση του Σίτο.

Στο 69′ ο Μιχαηλίδης πήρε κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Γκόμες. Ο Ρεγκίς το εκτέλεσε αλλά δεν απείλησε. Στο 72′ ο Εσίτι μπήκε στη θέση του Σβαμπ. Στο 77′ ο Σανταφέ πήρε κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Σίντκλεϊ. Στο 79′ οι Άκπομ, Ζίβκοβιτς και Αουγκούστο πέρασαν στις θέσεις των Σφιντέρσκι, Μουργκ και Μιτρίτσα,

ΠΙΕΣΤΗΚΕ ΑΛΛΑ ΑΝΤΕΞΕ

Στο 83′ ο Μπαράλες έπεσε εντός περιοχής αλλά δεν καταλογίστηκε παράβαση. Στη συνέχεια ο Βαλιέντε σούταρε αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε. Στο 87′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι! Ο Μπαράλες έκανε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον αγωνιστικό χώρο και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα χέρια του Πασχαλάκη. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ρεγκίς έκανε ένα σουτ, ο Πασχαλάκης έδιωξε με αστάθεια, αλλά πρόλαβε τον Μπενίτο και έδιωξε σε κόρνερ. Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα με το τελικό σκορ να είναι 0-1.