ΑρχικήΠοδόσφαιροΌταν ο ΠΑΟΚ «σκότωσε» τη Μπενφίκα (vid+pics)

Όταν ο ΠΑΟΚ «σκότωσε» τη Μπενφίκα (vid+pics)

Η Ευρώπη και η Μπενφίκα υποκλίθηκαν πριν από 1 χρόνο στον μεγάλο ΠΑΟΚ, που προκρίθηκε στα Play off του Champions League

Σήμερα (15/9) συμπληρώνεται 1 χρόνος από τότε, που ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο άδειο γήπεδο της Τούμπας τη Μπενφίκα στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού γύρου του Champions league.

Ο ΠΑΟΚ ήταν θεωρητικά το αουτσάιντερ αυτής της νοκ-άουτ αναμέτρησης, ωστόσο με νέο σύστημα και υπό τις οδηγίες του Αμπέλ Φερέιρα επιβλήθηκε με σκορ 2-1, κάνοντας όλη την Ευρώπη να υποκλίνεται στη μεγαλειώδη εμφάνιση του Δικεφάλου.

Το πρώτο γκολ προήλθε από ατομική ενέργεια του Δημήτρη Γιαννούλη, ωστόσο τελικώς τη μπάλα έβαλε στα δίχτυα ο Βερτόνγκεν στο 63ο λεπτό. Ο αγώνας είχε γρήγορο ρυθμό και η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω. Η τελική έκβαση του παιχνιδιού διαμορφώθηκε χάρη στον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο οποίος έβαλε την ταφόπλακα πάνω στους Πορτογάλους.

Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός δεν είχε πολύ καιρό, που είχε αποκτηθεί από τον ΠΑΟΚ ως ελεύθερος από τη Μπενφίκα και πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο. Με ένα εντυπωσιακό σουτ με το αριστερό πόδι ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 75ο λεπτό.

Η Μπενφίκα προσπάθησε να διεκδικήσει κάτι από το ματς μέχρι το τέλος, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 90+4′. Ο ΠΑΟΚ με μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του την προηγούμενη σεζόν προκρίθηκε στα play off της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης και ήρθε αντιμέτωπος σε διπλή αναμέτρηση με την Κράσνονταρ.