ΑρχικήΠοδόσφαιροΚλείσιμο με νίκη και...υπογραφή Κούτσια

Κλείσιμο με νίκη και…υπογραφή Κούτσια

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 σε 1-2 και επιστρέφει στην Ελλάδα έχοντας μόλις μια ήττα στη φετινή προετοιμασία…

Άλλη μια νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ επί ολλανδικού εδάφους, επικρατώντας της Φέγενοορντ με 1-2, παρόλο που βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με 1-0, με τους Ολλανδούς να σκοράρουν έχοντας την τύχη με το μέρος τους.

ΨΥΧΡΟΛΟΥΣΙΑ ΜΕ ΤΟ…ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, οι Ολλανδοί κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, μόλις στο δεύτερο λεπτό του αγώνα. Ο Μπούρχερ κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με αρκετή δόση τύχης, αφού μετά από σέντρα από δεξιά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του ΠΑΟΚ για το 1-0. Λίγο αργότερα, ο “Δικέφαλος” προσπάθησε να απαντήσει, με τον Ζίβκοβιτς να βγάζει μια σέντρα από δεξιά για τον Νέλσον Ολιβέρια, αλλά καθάρισε η άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 11′ ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να γίνει απειλητικός με τον Στέφαν Σβαμπ από δεξιά ο οποίος μπήκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα αλλά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Φέγενοορντ.

ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ…ΑΜΕΣΗ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, έφερε μετά από λίγα λεπτά το παιχνίδι σε ισορροπία. Στο 14′ ο Σένεσι στην προσπάθειά του να γυρίσει τη μπάλα προς τα πίσω, έκανε λάθος πάσα ο Ολυβέιρα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Νέιλοου και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι για τον “Δικέφαλο” στην προσπάθεια του τερματοφύλακα των Ολλανδών να κόψει τον επιθετικό του ΠΑΟΚ. Ο Χρήστος Τζόλης “μετέτρεψε” το πέναλτι σε γκολ και ισοφάρισε για τους Θεσσαλονικείς σε 1-1. Στο 24′ η Φέγενοορντ πήγε να απειλήσει και πάλι με τον Σινιστέρα ο οποίος μπήκε στην περιοχή με αξιώσεις, σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε στον Περέιρα και κατέληξε κόρνερ. Στο 27′ ο διαιτητής σταμάτησε για πρώτη φορά το παιχνίδι για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

ΗΜΙΩΡΟ ΧΩΡΙΣ “ΑΦΕΝΤΙΚΟ”

Η συμπλήρωση των 30′ αγώνα, βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες σε 1-1. Καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα και να ξεχωρίσει, με το παιχνίδι να κυλά χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση.

ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΕΚΑΤΕΡΩΘΕΝ ΧΩΡΙΣ ΕΥΣΤΟΧΙΑ

Στο 31′ όμως ο ΠΑΟΚ έκανε τη Φέγενοορντ να τον νιώσει, αφού μετά από ένα κλέψιμο της μπάλας, ο Τζόλης βρήκε τον Καγκάβα ο οποίος κόπηκε και στη συνέχεια ο Σβαμπ εξαπέλυσε ένα πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής, το οποίο όμως έφυγε δεξιά από την εστία του Νέιλοου.

Στο 35′ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς επιχείρησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, πραγματοποιώντας ένα δυνατό σουτ, ωστόσο δεν κατάφερε να ευστοχήσει. Δυο λεπτά αργότερα, η Φέγενοορντ απάντησε με τον Σινιστέρα να υποδέχεται τη μπάλα μετά από κόντρα στον Σβαμπ, να σουτάρει εντός περιοχής αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 41′ ο Τζόλης μετά από μια ωραία ενέργεια από αριστερά, πήγε να αιφνιδιάσει τον Νέιλοου αλλά ο γκολκίπερ της Φέγενοορντ μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 42′ ο Λίνσεν τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΟΚ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, κι έτσι παρέμεινε το 1-1 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η εντεκάδα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος αποτελούνταν από τους: Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Τέιλορ, Βιεϊρίνια, Εσίτι, Σβαμπ, Μουργκ, Ελ Καντουρί, Καγκάβα και Κούτσιας.

ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Στο 53′ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει στην πλήρη ανατροπή με γκολ του Γιώργου Κούτσια! Ο Μουργκ έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο τερματοφύλακας της Φέγενοορντ δεν κατάφερε να συγκρατήσει τη μπάλα και ο νεαρός “έγραψε” το 1-2. Λίγο αργότερα στο 59′, ο Αντονούτσι μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ, σούταρε αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν αρκετή κι έτσι η μπάλα πέρασε εκτός τελικής γραμμής.

ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΓΙΑ ΚΟΥΡΤΙΤΣ

Στο 63′ ο Γιάσμιν Κούρτιτς μπήκε πρώτη φορά στον αγωνιστικό χώρο ως παίκτης του ΠΑΟΚ. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε τέσσερις αλλαγές με τους Βρακά, Μιχάι, Τσιγγάρα και Κούρτιτς να παίρνουν τις θέσεις των Εσίτι, Βαρέλα, Καγκάβα και Σβαμπ. Στο 66′ η Φέγενοορντ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μιλάμπο ο οποίος βρέθηκε μέτωπο με τον Πασχαλάκη με τον Έλληνα γκολκίπερ να καταφέρνει να τον νικήσει. Στο 68′ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και πάλι να σκοράρουν, με τον Ελ Μπουσανταουί να σουτάρει από μακριά και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει.

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΗΠΙΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ

Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δυσκολέψουν ιδιαίτερα η μία την άλλη με το παιχνίδι να ξεπερνά το 80′ χωρίς να υπάρχει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Στο 85′ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Μπαχς, ο οποίος σούταρε αλλά ο Πασχαλάκης παραχώρησε κόρνερ. Αυτή ήταν η τελευταία καλή φάση του αγώνα, με τον διαιτητή να σφυρίζει τη λήξη λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′ λόγω της βροχόπτωσης.