ΑρχικήΠοδόσφαιροΔεν μπόρεσε να κερδίσει την αμυντική Αστάνα

Δεν μπόρεσε να κερδίσει την αμυντική Αστάνα

Μετά τη Μόλντε και την Κόλος, ο Άρης κινδυνεύει με νέο αποκλεισμό καθώς ηττήθηκε με 2-0 από την λίγη Αστάνα που έπαιζε 90 λεπτά άμυνα.

Δυο κακές εκτιμήσεις της άμυνας και του Ντένις και η… γνωστή αδυναμία στο σκοράρισμα λόγω απουσίας του ανθρώπου που θα βάλει την μπάλα στα δίχτυα, ανάγκασαν τον Άρη σε ήττα με 2-0 από την Αστάνα κάνοντας το έργο της πρόκρισης στη ρεβάνς του Βικελίδης σε μια εβδομάδα αρκετά δύσκολο για την ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Απέναντι σε μια μέτρια ομάδα που όμως έπαιξε πολύ έξυπνα στην άμυνα ο Άρης αδίκησε τον εαυτό του, στο καλό του διάστημα στο πρώτο ημίχρονο αφού στις τρεις «καθαρές» ευκαιρίες που βρήκε δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης απείλησε με κλασική ευκαιρία μόλις στο 6΄ με τον Μπερτόγλιο και φαινόταν να ελέγχει απόλυτα το ματς δίχως να επηρεαστεί και από τον συνθετικό χλοοτάπητα.

Μια κακή εκτίμηση του Ντένις στο 25΄ έβαλε μπροστά στο σκορ την Αστάνα με τον Τομάσοφ. Η αντίδραση του Άρη ήταν άμεση και μέσα σε ένα τρίλεπτο σπατάλησε δυο κλασικές ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Μαντσίνι για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Στο 30΄ο αργεντινός πάσαρε στον Ματέο που δεν πρόλαβε για εκατοστά να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και στο 32΄ σε ασύλληπτο τετ-α-τετ από κάθετη του Γκάμα έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της Αστάνα.

Στην επανάληψη ο Μάντζιος αρχικά με τον Μπρούνο και στη συνέχεια με τον Μήτρογλου προσπάθησε να ανακατέψει επιθετικά την τράπουλα (δεν βοήθησε κανείς από τους δυο) αλλά ο Αρης αρκέστηκε σε μια φλύαρη κατοχή της μπάλας δίχως τις ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου.

Η Αστάνα περίμενε κλείνοντας καλά τους χώρους και αφού έστειλε το μήνυμα με τον Εουτζένιο, στο 70΄ ο Τομάσοφ από την κακή εκτίμηση του Δεληζήση σκόραρε για δεύτερη φορά…κλειδώνοντας τη νίκη των καζάκων και το σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Στο τελευταίο 20λεπτο ούτε το αριθμητικό πλεονέκτημα ούτε και η είσοδος και δεύτερου επιθετικού άλλαξαν τα πράγματα και πλέον ο Άρης καλείται να κάνει σε μια εβδομάδα μια υπέρβαση αν δεν θέλει να γνωρίσει ένα δεύτερο σερί οδυνηρό ευρωπαϊκό αποκλεισμό.