ΑρχικήΠοδόσφαιροΣτους πέντε ανέμους ο Ατρόμητος από την Έλτσε

Στους πέντε ανέμους ο Ατρόμητος από την Έλτσε

Βαριά ήττα για την ελληνική ομάδα

Ηττήθηκε στο φιλικό κόντρα στην Έλτσε ο Ατρόμητος καθώς συνετρίβη με 6-1 δείχνοντας πως δεν έχει βρει τα πατήματά του εμφανίζοντας πολλά λάθη στο χορτάρι.

Βέβαια, είχαν κάποιες προσπάθειες για να σκοράρουν αλλά στο πίσω μέρος του γηπέδου, είχαν πολλά κενά με το κερασάκι να είναι τα δύο αυτογκόλ συν τα λάθη των αμυντικών. Ο Λόπεθ κατέβασε την ομάδα με το γνωστό 4-2-3-1 με τον Μανδά να είναι κάτω από τα γκολπόστ με τους Γκαλβάο-Στρούγγη στα στόπερ, δεξιά τον Βασιλαντωνόπουλος και αριστερά τον Αθανασίου, με τους Οικονομίδη και Σάλομον στα αμυντικά χαφ. Μπροστά τους ο Μουνίθ, στα εξτρέμ οι Μπετινέλι και Τζαβίδας, ενώ μοναδικός προωθημένος ο Κουλούρης.

Όλοι πλην του Μανδά έδωσαν την θέση τους στο β΄ μέρος περνώντας στο ματς οι Τριμμάτης, Κιβρακίδης, Καρτάλης, Χατζηισαΐας, Σάνι, Νάτσος, Πισάνο, Τομάσεβιτς, Κωτσόπουλος, Τσακίρης, ενώ έπαιξε και ο Μπουλάρι. Όσο αφορά για τα ιστορικά της αναμέτρησης, οι νικητές άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7′ με πέναλτι με τον Καρίγιο ενώ λίγο αργότερα ο Γκαλβάο αποχώρησε τραυματίας. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα να δεχτεί μεγάλη πίεση η ομάδα από την Αθήνα.

Έχασαν πολλές ευκαιρίες οι Ισπανοί, μένοντας προς στιγμή το 1-0. Ο Κουλούρης στο 18′ απείλησε για πρώτη φορά στο πρώτο 45λεπτο ενώ στο 36′ ο ίδιος δε μπόρεσε να κάνει το 1-1 λόγω δοκαριού. Έδειξε καλά στοιχεία ο Ατρόμητος όπως να κρατά την ομάδα έχοντας δικό του στυλ αλλά άλλη άποψη είχαν οι Ίβηρες. Στο 47′ ο Κιβρακίδης, σε μια προσπάθεια να διώξει την μπάλα, έστειλε την στρογγυλή θεά στην εστία της ομάδας του για το 2-0, ενώ λίγα λεπτά πιο μετά ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη δυνατότητα στο 58′ για το 2-1 αλλά τον σταμάτησε το δοκάρι, με την ισπανική ομάδα να χτυπά, κάνοντας το 3-0 με τον Μπογέ. Λίγη ώρα πιο μετά, ο δείκτης του σκορ ανέβηκε 3-0 με τον Τομάσεβιτς να σκοράρει δίνοντας αέρα τεσσάρων τερμάτων. Ο Κωτσόπουλος μείωσε σε 4-1 από τα 11 βήματα αλλά οι Πιάτι και Μπογέ, διαμόρφωσαν το τελικό 6-1.