ΑρχικήΔιεθνήΒασίλισσα της Ευρώπης η Τσέλσι (pics+vids)

Βασίλισσα της Ευρώπης η Τσέλσι (pics+vids)

Πολλές όμορφες εικόνες και βίντεο από τον μεγάλο τελικό του Champions league

Ο χθεσινός τελικός του Champions league, μπορεί να μην είχε πολλά γκολ, όμως αγωνίζονταν 2 σπουδαίες ομάδες, που έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο. Ήταν ένα παιχνίδια για γερά νεύρα, καθώς ο ρυθμός ήταν καλός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Η Τσέλσι έφυγε νικήτρια από το Πόρτο, κατακτώντας το 2ο Champions league στην ιστορία της. Το πρώτο, το είχε κατακτήσει το 2012 στο Μόναχο κόντρα στη Μπάγερν. Το δεύτερο στο Πόρτο κόντρα στην ισχυρή Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα. Και τις 2 φορές, το πήρε η Τσέλσι ως αουτσάιντερ.

Η Μάντσεστερ Σίτι το “πάλεψε” μέχρι το τέλος για να σκοράρει ένα γκολ και να οδηγήσει την αναμέτρηση στην παράταση. Ο Τούχελ, βλέποντας την ομάδα του να είναι μπροστά στο σκορ, έπαιξε συντηρητικά στα τελευταία λεπτά του αγώνα, δίνοντας την κατοχή της μπάλα στη Σίτι.

Υπήρχαν ευκαιρίες να μπουν κι άλλα γκολ, αλλά το σκορ έμεινε στο πλασματικό 0-1 και η Τσέλσι στέφθηκε -δικαίως- βασίλισσα της Ευρώπης.