ΑρχικήΠοδόσφαιροΆνευρος με το μυαλό στο... ΟΑΚΑ

Άνευρος με το μυαλό στο… ΟΑΚΑ

Ο Δικέφαλος δεν διατήρησε το αήττητο της Τούμπας πραγματοποιώντας την πιο αδιάφορη εμφάνιση της χρονιάς.

Με πλήρες rotation ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Αστέρα Τρίπολης γνωρίζοντας την ήττα με 0-1. Οι “ασπρόμαυροι” πραγματοποίησαν μία εμφάνιση που δεν έπεισε, ωστόσο ο Ουρουγουανός τεχνικός έβγαλε τα δικά του συμπεράσματα από τη σημερινή αναμέτρηση.

Γενικότερα, η εικόνα του παιχνιδιού ήταν νωθρή και χαρακτηρίστηκε από τους χαμηλούς ρυθμούς και τις ελάχιστες τελικές στις εστίες των δύο τερματοφυλάκων.

Επόμενο “ραντεβού” για το Δικέφαλο ο τελικός Κυπέλλου κόντρα στον Ολυμπιακό, που θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ το ερχόμενο Σάββατο.

Ακολουθεί η ανάλυση του PAOKnews.gr:

Πώς ξεκίνησε

Πλήρες rotation από τον Πάμπλο Γκαρσία για το σημερινό παιχνίδι ενόψει του τελικού Κυπέλλου κόντρα στον Ολυμπιακό με τον Ουρουγουανό τεχνικό σε 3-4-2-1 τους:

Πασχαλάκη, Μιχάι, Βαρέλα, Μιχαηλίδη, Λύρατζη, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Περέιρα, Κωνσταντέλιας, Τζόλης και στην κορυφή τον Σφιντέρσκι.

Απειλεί με Σβαμπ και Τζόλη

Ο Δικέφαλος παραχώρησε την κατοχή στον αντίπαλο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ώστε να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση με το γρήγορο transition, ωστόσο, η δυστοκία των “ασπρόμαυρων” στοίχισε στην ομάδα.

Τόσο ο Στέφαν Σβαμπ όσο και ο Χρήστος Τζόλης βρέθηκαν σε πλεονεκτικές θέσεις για να ανοίξουν το σκορ εντούτοις καμία από τις δύο φάσεις δεν κατέληξε στα δίχτυα του Τσιφτσή.

Η πίεση που άσκησε ο ΠΑΟΚ στο σχετικό χρονικό σημείο χωρίς, όμως, να την εξαργυρώσει ενώ δεν εκμεταλλεύτηκε και τις στημένες φάσεις που του παρουσιάστηκαν.

Δέχεται γκολ με πέναλτι- επανάληψη

Ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι έπειτα από μαρκάρισμα του Σβαμπ, ο Πασχαλάκης έδωσε ένα μεγαλοπρεπέστατο “stop” στον Γκόμεζ αλλά ο κ. Τζοβάρας διέταξε την επανάληψη της εκτέλεσης.

Σε μία φάση παρόμοια με εκείνη του ημιτελικού στην Τούμπα, όπου ο Βιεϊρίνια αστόχησε, ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε ξανά την άσπρη βούλα και οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, με μεγάλη δόση τύχης.

Βελτίωσε την κατοχή, όχι την αποτελεσματικότητα

Στο δεύτερο μέρος οι ποδοσφαιριστές του Γκαρσία μπήκαν πιο αποφασισμένοι να αυξήσουν τα ποσοστά κατοχής και να διατηρήσουν την μπάλα αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Τσιφτσή.

Παράλληλα, η έλευση των Ουάρντα- Κρμέντσικ στόχευσαν στη βελτίωση της επιθετικής λειτουργίας επιθυμώντας να δοθεί υψηλότερη ένταση στην πίεση και ευελιξία στη δημιουργία.

Τίποτα από αυτά δεν προσέφερε το πολυπόθητο τέρμα με τις τελικές του δευτέρου ημιχρόνου να είναι ισχνές, γεγονός που βόλευε πλήρως τον Αστέρα.

Μοναδική απειλή η κεφαλιά του Ουάρντα

Οι απειλητικές προσπάθειες του ΠΑΟΚ ήταν ελάχιστες όπως ειπώθηκε και παραπάνω με τον Αμρ Ουάρντα να χάνει τη μοναδική αξιόλογη ευκαιρία στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο του παιχνιδιού.

Πιο συγκεκριμένα, ο Αιγύπτιος μεσοεπιθετικός βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση έπειτα από ένα καλά εκτελεσμένο κόρνερ αλλά δεν ισοφάρισε στα τελευταία λεπτά βλέποντας την προσπάθεια του να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.