ΑρχικήΑ.Σ. ΠAOKΚυπελλούχος Ελλάδος Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ ! (pics)

Κυπελλούχος Ελλάδος Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ ! (pics)

Το σήκωσε μέσα στην Αθήνα κόντρα στην ομάδα της Βέροιας με σκορ 24-26!

Ο μεγάλος ΠΑΟΚ κατάφερε να σηκώσει το κύπελλο στο χάντμπολ γυναικών στην Αθήνα κόντρα στη Βέροια με σκορ 24-26 και κατέκτησε για 5η φορά στην ιστορία του το κύπελλο Ελλάδος!

Παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στην αρχή της αναμέτρησης κόντρα στη Βέροια, εντούτοις στη συνέχεια με εξαιρετική άμυνα κατάφερε να φύγει με το κύπελλο.

Συγκεκριμένα, στο πρώτο μέρος του αγώνα βρέθηκε στο 18ο λεπτό να χάνει με 13-9, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου κάνοντας σερί γκολ έφερε το ματς στα ίσα με σκορ 18-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε πιο σοβαρός και συμπαγής αμυντικά. Κρατούσε απόσταση ασφαλείας από την ομάδα της Βέροιας λίγα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Σε 25 λεπτά είχε δεχτεί μόλις 3 γκολ!

Στην επίθεση οι παίκτριες του Δικεφάλου ήταν ψύχραιμες, και άνοιξαν την διαφορά στα τέσσερα τέρματα σε κομβικό σημείο του αγώνα, 20-24. Στα τελευταία διπλά ο ΠΑΟΚ Mateco έκανε διαχείριση του προβαδίσματος που είχε χτίσει, παίρνοντας τη νίκη και το κύπελλο με 24-26.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-4, 10-8, 14-11, 16-15, 18-18 (ημχ), 18-19, 19-21, 19-22, 20-24, 21-25, 24-26