ΑρχικήΠοδόσφαιροΑφεντικό της πόλης ο Δικέφαλος – Κλείδωσε την δεύτερη θέση

Αφεντικό της πόλης ο Δικέφαλος – Κλείδωσε την δεύτερη θέση

Δυναμικά ξεκίνησαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες με τον ΠΑΟΚ να έχει 2-3 καθαρές ευκαιρίες για γκολ, χωρίς να μπορέσει ωστόσο να το πετύχει.

Η πιο καλή ευκαιρία του ΠΑΟΚ ήρθε από φάουλ όταν ο Αντελίνο Βιεϊρίνια, το εκτέλεσε απευθείας από πλάγια θέση με τον Κουέστα ωστόσο να προλάβει να διορθώσει την λανθασμένη του έξοδο.

Οι δύο ομάδες ωστόσο, προσπάθησαν να αλληλοεξουδετερώσουν τις επιθετικές αρετές των αντιπάλων τους, το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα να μην απειληθούν οι δύο τερματοφύλακες.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο και από τις δύο πλευρές, με τις δυνατές μάχες να είναι η κυρίαρχη εικόνα της αναμέτρησης.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να απειλεί τον Άρη με τον Σφιντέρσκι, χωρίς όμως να μπορεί να κάνει καλό τελείωμα και να τον προλαβαίνει ο Μπελανουάν.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις, με τον Αντελίνο Βιεϊρίνια μα αποχωρεί αναγκαστικά καθώς ο Μπρούνο Γκάμα έκανε πολύ σκληρό μαρκάρισμα.

Στο 68ο λεπτό το σκληρό παιχνίδι του Άρη τιμωρήθηκε όταν ο Σάσα έκανε πέναλτι στον Κρμέντσικ, με τον Σβαμπ να ευστοχεί και να κάνει το 1-0.

Το παιχνίδι από το γκολ του ΠΑΟΚ και μετά δεν είχε πολλές φάσεις με τον Κρμέντσικ στο 82’ να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 όταν ο ΚΟυέστα με το πόδι απέκρουσε το πλασέ που επιχείρησε.

Στο 90+1 ο Ζίβκοβιτς εκμεταλλεύτηκε την πολύ ωραία πάσα του Μιχάι και σε σχεδόν άδεια εστία έκανε το 2-0 σφραγίζοντας την νίκη του Δικεφάλου.

Ο Δικέφαλος είχε ευκαιρία και για το 3-0 με τον Κουέστα να έχει απάντηση στο σουτ του Μούργκ.