ΑρχικήΧάντμπολΑήττητος ο ΠΑΟΚ, "σκούπισε" και τον Φίλιππο!

Αήττητος ο ΠΑΟΚ, “σκούπισε” και τον Φίλιππο!

Άλλη μια νίκη για το ανδρικό χάντμπολ που τελείωσε πρώτο και αήττητο την Α’Φάση και ετοιμάζεται για τα πλέι οφ!

Όντας πρώτος και αήττητος ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην Α’ Φάση της Hanball Premier ο ΠΑΟΚ, καθώς επιβλήθηκε και του Φίλιππου Βέροιας με 29-25 και πλέον ετοιμάζεται για τα πλέι οφ…

Πιο συγκεκριμένα, το match report του Ερασιτέχνη αναφέρει τα παρακάτω:

“Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Handball Premier, o ΠΑΟΚ υποδέχθηκε νωρίς το απόγευμα του Σαββάτου 8 Μαΐου 2021 στο “Σπίτι του Χάντμπολ” τον Φίλιππο Βέροιας, του οποίου και επικράτησε με 29-25, έχοντας κατοχυρώσει και επίσημα πλέον την 1η θέση στον 2ο Όμιλο.

Στο ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με 4-2, χωρίς όμως να διατηρεί το προβάδισμα και στη συνέχεια, με τους αντιπάλους να περνούν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 7-8. Αν και οι “ασπρόμαυροι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ για τρία γκολ (9-12), κατάφεραν με ένα σερί να μειώσουν σε 11-12 και τελικά να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλοι με 13-13.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Δικεφάλου βρήκαν ρυθμό, πήραν τον έλεγχο, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 16-15 και έχτισαν σταδιακά μία διαφορά πέντε γκολ (21-16). Παρ’ ότι οι αντίπαλοι προσπάθησαν να βγάλουν τη δική τους αντίδραση, δεν τα κατάφεραν, με τους “ασπρόμαυρους” να ανοίγουν τη διαφορά στο +6 (28-22) μόλις 8′ πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ, με σωστή διαχείριση, έφτασαν στη νίκη με 29-25 σκορ.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ, αν και δεν διατήρησε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, επέστρεψε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη, διατηρώντας το αήττητο.

Η σημερινή αναμέτρηση ήταν και η τελευταία για τον Δικέφαλο για την Α’ Φάση του Πρωταθλήματος, καθώς στην επόμενη 14η αγωνιστική έχει ρεπό, επομένως στρέφει την προσοχή του στην προετοιμασία για την φάση των πλέι-οφς”.