ΑρχικήΑ.Σ. ΠAOK«Κλείδωσε» την τρίτη θέση

«Κλείδωσε» την τρίτη θέση

Εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση του ΠΑΟΚ στα Γιάννενα, όπου αντιμετώπισε τον τοπικό ΠΑΣ για την 4η αγωνιστική του Β’ γύρου του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με σκορ 49-64 και πλέον στοχεύει στην κατάκτηση της 3ης θέση στο πρωτάθλημα.

Αν και δεν ξεκίνησαν καλά οι “ασπρόμαυρες” στο πρώτο δεκάλεπτο, εντούτοις κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο τέλος. Οι γηπεδούχες βρέθηκα να προηγούνται με 17-9 μετά από 6,5 λεπτά αγώνα.

Ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε μπρος στο 2ο δεκάλεπτο και κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με σκορ 24-30.

Τα 2 επόμενα δεκάλεπτα κύλησαν ήρεμα για την ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού, καθώς διατηρούσαν τη διαφορά τους από τον ΠΑΣ Γιάννινα, χωρίς να απειληθούν να χάσουν στην αναμέτρηση.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τις “ασπρόμαυρες” την Κυριακή 9/5 κόντρα στον ΕΦΑΟ Ζωγράφου στην Αθήνα στο πλαίσιο της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής του Β’ Γύρου της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 24-30, 36-44, 49-64

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Ακλ 4, Μέιο 22(2), Κιλαζίδου, Σύρρα 3(1), Κεσίδου, Τόλη Ε., Τόλη Κ., Λέξα 5(1), Καρλάφτη 11(3), Μάντεν 19