ΑρχικήΠοδόσφαιροΈχασε ευκαιρίες, έμεινε στο Χ

Έχασε ευκαιρίες, έμεινε στο Χ

Βελτιωμένη εμφάνιση από το Δικέφαλο του Βορρά, αλλά δεν κατάφερε να “αποδράσει” με το διπλό, λόγω της κακής αμυντικής του λειτουργίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ηρεμία στην Τρίπολη. Στο 2ο λεπτό το γέμισμα του Παπαδόπουλου, βγήκε πλάγιο, από το οποίο ο Ζίβκοβιτς βρήκε τον Τζόλη, αλλά το κοντρόλ δεν του βγήκε. Στο 4ο λεπτό ο Αντρίγια κόβει την επίθεση του Αστέρα από τα αριστερά. Ξανά χάνει το κοντρόλ ο Τζόλης στο 5ο λεπτό και η μπάλα καταλήγει πλάγιο και στην κατοχή των Αρκάδων.

Τεράστια ευκαιρία στην εξέλιξη της φάσης στο 5ο λεπτό. Ο Σφιντέρσκι κάνει πολύ καλό κοντρόλ, αλλά δεν βρίσκει γεμάτα τη μπάλα και ο Παπαδόπουλος την έβγαλε πάνω στη γραμμή!

Πρώτο κόρνερ για τον Δικέφαλο στο 6ο λεπτό. Εκτελέστηκε από τον Βιεϊρίνια με δύναμη, αλλά η μπάλα πήγε στο 2ο δοκάρι και βγήκε πλάγιο. Ο Αστέρας προσπάθησε να αναπτύξει την επίθεσή του από τη δεξιά πτέρυγα, αλλά το συρτό και αδύναμο σουτ του Τιλίκα κατέληξε στα χέρια του Πασχαλάκη. Ο Μπαράλες υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ στο 8ο λεπτό, δείχνοντας απορημένος.

Ο Ουάρντα κλείστηκε στα δεξιά της επίθεσης του ΠΑΟΚ, προσπάθησε να πάρει το κόρνερ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε άουτ.

Τεράστιο λάθος του Πασχαλάκη στο 12ο λεπτό, καθώς ο Ίνγκασον γύρισε τη μπάλα στον Πασχαλάκη κι αυτός έχασε τον έλεγχό της και πήγαινε προς την εστία. Ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ την έβγαλε πάνω στη γραμμή! Ο Κώτσιρας πήρε κίτρινη κάρτα στο 13ο λεπτό. Παρόλα αυτά υπήρξαν διαμαρτυρίες για έμμεσο φάουλ, το οποίο όμως δεν ήταν γιατί ο Πασχαλάκης είχε κάνει επαφή με τη μπάλα πριν την πιάσει στη γραμμή.

Ο Λουίς Φερνάντεθ στο 13ο λεπτό ένιωσε ενόχληση στο πόδι και ζήτησε αλλαγή. Ο Ράσταβατς έβαλε στη θέση του τον Ριέρα στο 15ο λεπτό. Τεράστια ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο 22ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ ανέπτυξε το παιχνίδι του από τα αριστερά με ατομική ενέργεια του Τζόλη, ο οποίος σέντραρε και βρήκε τον Σφιντέρσκι και με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι!

Ξανά από την αριστερή πλευρά η ανάπτυξη του ΠΑΟΚ με Μπάμπα και Τζόλη. Ο νεαρός του ΠΑΟΚ σουτάρει στην κλειστή γωνία και αποκρούει ο Παπαδόπουλος στο 23ο λεπτό. Κόρνερ ο ΠΑΟΚ στο 24ο λεπτό, το οποίο εκτελεί ο Βιεϊρίνια και ο Παπαδόπουλος στέλνει τη μπάλα κόρνερ από την άλλη μεριά.

Λάθος πάσα του Μπάμπα και «πουλάει» τη μπάλα σε αντίπαλο κι αυτό φέρνει τον εκευρισμό του Γκανέζου στο 26ο λεπτό. Ο Αστέρας επιτίθεται από τα δεξιά με Μουνάθο και Τιλίκα. Ο Τιλίκα κάνει «βουτιά» μέσα στην περιοχή για να πάρει το πέναλτι, η μπάλα καταλήγει κόρνερ. Το VAR τσεκάρει τη φάση για χέρι του Κρέσπο, που έγινε σε κοντινή απόσταση. Το κόρνερ των Αρκάδων καταλήγει στην πορεία της φάσης άουτ.

Δυνατό μαρκάρισμα του Βιεϊρίνια στο Σίτο, ο οποίος για μερικά δευτερόλεπτα δυσκολευόταν να αναπνεύσει. Εντωμεταξύ, έχουν αλλάξει πτέρυγες οι ακραίοι επιθετικοί του ΠΑΟΚ, καθώς ο Τζόλης είναι πλέον στα δεξιά και ο Ζίβκοβιτς στα αριστερά. Επικίνδυνη επίθεση του Αστέρα στο 34ο λεπτό, κόβεται από τον Ντάγκλας Αουγκούστο και με γρήγορη πάσα βγάζει σε αντεπίθεση τον ΠΑΟΚ. Ο Κρέσπο στο 35ο λεπτό στέλνει τη μπάλα κόρνερ.

Αυτό είναι το πρώτο κόρνερ για τους Αρκάδες, αλλά δεν ανησύχησε η άμυνα των «ασπρόμαυρων». Πάλι λάθος πάσα του Μπάμπα, στο 37ο λεπτό, ο οποίος «πουλάει» εύκολα τη μπάλα. Ο Ουάρντα στο 40ο λεπτό ψάχνει με σέντρα τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος δεν βρίσκει τελικά τη μπάλα και καταλήγει άουτ. Ο Μπαράλες στη διεκδίκηση της μπάλας με τον Σβαμπ πέφτει στο χορτάρι στο 40ο λεπτό. Καλή φάση με τον Τιλίκα στο 45ο λεπτό, αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ.

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΣΤΟ 56ο ΛΕΠΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΣΦΙΝΤΕΡΣΚΙ! Ο Πολωνός πήρε την ασίστ από τον Αουγκούστο και σούταρε. Η μπάλα βρήκε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και έπειτα κατέληξε στα δίχτυα του Παπαδόπουλου.

Στο 58ο λεπτό ο Γκαρσία κάνει αλλαγή τον Τζόλη και στη θέση του πέρασε ο Ομάρ Ελ Καντουρί. Ο Μουνάθο παίρνει κίτρινη κάρτα στο 60ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ 1 μέτρο εκτός περιοχής, το οποίο εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια με «σκαφτό» σουτ, αλλά κατέληξε άουτ. Κάρτα πήρε και ο Αουγκούστο στο 60ο λεπτό.

Ο ΜΟΥΝΑΦΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 1-1 ΣΤΟ 65ο ΛΕΠΤΟ! Ο Ουάρντα προσπάθησε να διώξει τη μπάλα από την περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε στο πόδι του Μουνάφο και κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη. Κακή η αμυντική λειτουργία της ομάδας, καθώς υπήρξε αδράνεια από όλους τους παίκτες, αλλά και διπλό λάθος από τον Αιγύπτιο μεσοεπιθετικό.

Ο Ιγκλέσιας μπήκε στη θέση του Σίτο στο 67ο λεπτό. Στο 71ο λεπτό ο ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε για χέρι και πέναλτι, αλλά ο διαιτητής είχε άλλη άποψη. Ο Κρμέντσικ περνάει στη θέση του Σβαμπ στο 76ο λεπτό. Στο 77ο λεπτό ο Κρέσπο πήρε κι αύτος κίτρινη κάρτα. Ο Μπελόκ μπήκε στη θέση του Μουνάφο στο 78ο λεπτό, αλλά και ο Τιλίκα βγήκε, για να μπει ο Ρεγκίς. Επικίνδυνη επίθεση του Αστέρα Τρίπολα στο 80ο λεπτό, η οποία «κόπηκε» από τον Αουγκούστο.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν δύσκολα και για τις 2 ομάδες, καθώς η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, δημιουργώντας επικίνδυνες επιθέσεις τόσο στον Αστέρα, όσο και στον ΠΑΟΚ. Εντωμεταξύ, ο Μουργκ μπήκε στη θέση του Ουάρντα στο 84ο λεπτό. Ο Αιγύπτιος είχε αντικρύσει την κίτρινη κάρτα 1 λεπτό νωρίτερα.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ αρκετά μακριά και αριστερά από την περιοχή, το οποίο εκτέλεσε ο Τόμας Μουργκ. Η μπάλα μετά από δυνατές μονομαχίες έμεινε εντός αγωνιστικού χώρου. Στο 89ο λεπτό ο ΠΑΟΚ κερδίζει κόρνερ, που εκτελείται από τον Μουργκ, αλλά κι αυτή η στιγμή πέρασε ανεκμετάλλευτη από τον Δικέφαλο του Βορρά. Στο 90+1 ο ΠΑΟΚ κερδίζει φάουλ στα αριστερά εκτός περιοχής, ο Μουργκ εκτέλεσε, που βρήκε τον Σφιντέρσκι, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ο ΠΑΟΚ είχε σαφώς βελτιωμένη εικόνα στην αναμέτρηση κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, ωστόσο δεν κατάφερε να φύγει με τους 3 βαθμούς. Η αγωνιστική κατάσταση του Δικεφάλου ήταν καλή, είχε αρκετές ευκαιρίες, κυρίως στο 1ο ημίχρονο, αλλά η ατυχία και ο Παπαδόπουλος του στέρησαν 2 βαθμούς. Για άλλη μια φορά είδαμε την κακή αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ, καθώς στην πρώτη στιγμή που αδράνησε η ομάδα, ισοφαρίστηκε από τον Μουνάφο.