ΑρχικήΜπάσκετ"Διέλυσε" το Περιστέρι, πανάξια πέμπτος!

“Διέλυσε” το Περιστέρι, πανάξια πέμπτος!

Ένας τρομερά παθιασμένος ΠΑΟΚ με κύριο όπλο του την μεγάλη επιθετική πολυφωνία (σ.σ. τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) αλλά και την άμυνα από… ατσάλι, πήρε μια τόσο σπουδαία όσο και άνετη νίκη επί του Περιστερίου (85-66), καπαρώνοντας ΠΑΝΑΞΙΑ την πέμπτη θέση σε μια πολύ “γεμάτη” εμφάνιση συνολικώς .Όργια” του Μπιτς (17 π. με 3/4 τρίποντα και 7 ριμπάουντ σε 29 λεπτά συμμετοχής), άξιοι συμπαραστάτες οι Γκρίφιν (15 π.), Τέρνερ (15π.) και Λοβ (14 π), πάει στα πλέι οφ με τρομερή αυτοπεποίθηση και ψυχολογία στα… ύψη το σύνολο του Λυκογιάννη!

Το παιχνίδι:

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με Λοβ, Γκρίφιν, Καμπερίδη, Μαργαρίτη και Κακλαμανάκη. Η ομάδα του Λυκογιάννη μπήκε με πολλή ενέργεια στην άμυνα, κλέβοντας πολλές μπάλες αλλά ήταν κάπως νευρικός στην εκτέλεση.

Oι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (10-11 στο 6′), αλλά με τους Κάρτερ και Μπιτς (6π.) να σκοράρουν από τέσσερις πόντους έκαστος, ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (22-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Τέρνερ να είναι “καυτός” και τον Κονατέ να… σκεπάζει τα καλάθια, ο ΠΑΟΚ ήταν μονίμως μπροστά (30-25 στο 15′). Με δύο σερί τρίποντα του Τέρνερ (10 π.) η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +13 (38-25 στο 17′).

Στα επόμενα λεπτά, η αθηναϊκή ομάδα με μπροστάρη τον Πέτεγουεϊ (14 π.) έβαλε κάποια μεγάλα σουτ και μείωσε τη διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο +8 για τον ΠΑΟΚ (42-34).

Το Περιστέρι ήταν πολύ νευρικό στην επίθεση, έχοντας 13 (!!) λάθη με τη λήξη του ημιχρόνου, αριθμός που μεταφράζεται και σε 9 κλεψίματα για τον ΠΑΟΚ, την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν οκτώ παραπάνω βολές (5 έναντι 13).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ παθιασμένα και στο δεύτερο μέρος, με τους Γκρίφιν (11π.) και Λοβ (9π.) ως κύριους επιθετικούς εκφραστές έστειλε τη διαφορά στο +19 (57-38 στο 24′).

Κάπου εκεί το Περιστέρι ξύπνησε και με ένα 8-0 μείωσε (57-46), αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα δικό του σερί 13-5 και ραψωδία τριπόντων, έκλεισε το δεκάλεπτο στο +19 (70-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Περιστέρι πέταξε λευκή πετσέτα από νωρίς, με τον ΠΑΟΚ να μην βγάζει το πόδι από το γκάζι, εκτοξεύοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (77-52 στο 35′), με τα τελευταία λεπτά να είναι εντελώς διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους δύο προπονητές να βάζουν τους νεαρούς παίκτες να πάρουν λεπτά συμμετοχής και το σκορ να σταματά στο 85-66…

Συμπερασματικά, μπορεί κάποιος να ισχυριστεί πως ο ΠΑΟΚ επεφύλασσε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση στο πιο κρίσιμο σημείο, επιδεικνύοντας μεγάλη αυτοπεποίθηση και ποιότητα, διέλυσε κυριολεκτικά το Περιστέρι, αποδεικνύοντας περίτρανα πως ήταν η καλύτερη και πιο άξια ομάδα για την πέμπτη θέση.

Ο ΠΑΟΚ είναι και τυπικά πέμπτος, καθότι μετρά 12 νίκες έναντι 10 του Περιστερίου, με την ομάδα του Λυκογιάννη να πηγαίνει στο Μεσολόγγι την τελευταία αγωνιστική ενώ έχει να δώσει και το εξ’ αναβολής παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, με το βλέμμα να είναι ήδη στραμμένο στα πλέι οφ όπου… περιμένει αντίπαλο, πιθανόν την ΑΕΚ…

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-34, 70-51, 85-66