ΑρχικήΑ.Σ. ΠAOKΙστορική πρόκριση στον τελικό κυπέλλου

Ιστορική πρόκριση στον τελικό κυπέλλου

Το γυναικείο τμήμα του ΠΑΟΚ αγωνιζόταν σήμερα στο βόλεϊ στο πλαίσιο του ημιτελικού κυπέλλου Ελλάδος στη Μίκρα. Αντίπαλος του Δικεφάλου ήταν ο Άρης. Όπως διαβάσατε πριν λίγο (δείτε εδώ) ο ΠΑΟΚ πέτυχε μια ιστορική πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος με σκορ 3-1.

Ο Α.Σ. ΠΑΟΚ μας παρουσιάζει το match report του αγώνα, αναλύοντας την σπουδαία εμφάνιση της ομάδας κόντρα στις “κιτρινόμαυρες”.

Αναλυτικά όσα αναφέρει ο Α.Σ. για τη νίκη-πρόκριση στον τελικό:

Στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο κλειστό γήπεδο της Μίκρας το απόγευμα του Σαββάτου τον Άρη, του οποίου και επικράτησε με 3-1 σετ και πήρε το “χρυσό” εισιτήριο για τον τελικό του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος, στο οποίο και θα συμμετέχει για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τις: Πολυνοπούλου, Μερτέκη, Κούμπουρα, Βεργίδου, Ποτόκαρ, Τσιόγκα και λίμπερο την Ξανθοπούλου στην αρχική του σύνθεση, πορεύτηκε ισόπαλος με τον αντίπαλο μέχρι το 4-4, οπότε και έχτισε μία διαφορά +3 πόντων (7-4).

Ο Δικέφαλος διατήρησε προβάδισμα +2 πόντων έως το 11-9, οπότε και με ένα σερί ανέβασε τη διαφορά στο +4 (13-9 και 14-10). Αν και οι αντίπαλες πλησίασαν στο σκορ, μειώνοντας σε 17-16, οι “ασπρόμαυρες” δεν έχασαν τον έλεγχο, ανέβασαν το δείκτη στο +3 (21-18) κι έκαναν το 1-0 σετ με σκορ 25-20.

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Δικεφάλου δεν διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό με το προηγούμενο, και, παρ’ ότι ήταν ισόπαλες μέχρι το 4-4, στη συνέχεια, έμειναν πίσω στο σκορ με 6-10. Η διαφορά ανέβηκε κατά την εξέλιξη του σετ και, τα κορίτσια του Δικεφάλου, δεν κατάφεραν να κάνουν το κάτι παραπάνω, επιτρέποντας στον αντίπαλο να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος, αν και πήρε από νωρίς το προβάδισμα με 8-4, επέτρεψε στους αντιπάλους να ισοφαρίσουν σε 9-9. Η ισοπαλία μεταξύ των δύο ομάδων διατηρήθηκε μέχρι το 19-19, οπότε και τα κορίτσια του ΠΑΟΚ κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ, 21-19, και με σκορ 25-20 να κάνουν το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι “ασπρόμαυρες” δεν άφησαν περιθώρια στον αντίπαλο, και έχτισαν μία διαφορά +3 πόντων (6-3), την οποία και “εκτόξευσαν” στους +7 πόντους (11-4 και 14-7) και στη συνέχεια στους +10 πόντους (19-9) για να φτάσουν τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-11 σκορ, της νίκης με 3-1 σετ και της πρόκρισης στον τελικό!

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ, έδειξε την ποιότητά του, την ανωτερότητά του, αλλά και το μεγάλο του πόθο να βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΠΑΟΚ – Άρης: 3-1

Αναλυτικά τα σετ: 25-20, 13-25, 25-20, 25-11