Τετάρτη 14 Απρίλιος 2021, 05:38
ΑρχικήΑ.Σ. ΠAOKΕμφάνιση κατάρρευσης στην Κηφισιά

Εμφάνιση κατάρρευσης στην Κηφισιά

Ο Δικέφαλος ηττήθηκε και στην Κηφισιά παίζοντας ουσιαστικά μόνο για δύο σετ.

Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volleyleague ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την Κηφισιά γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 3-2. Οι “ασπρόμαυροι” αγωνίστηκαν ουσιαστικά μόνο για δύο σετ και στα υπόλοιπα αποτέλεσαν τον κομπάρσο της αναμέτρησης. Δείγμα της κάκιστης εμφάνισης η χρησιμοποίηση τριών(!) πασαδόρων αποτυπώνοντας το πρόβλημα που αντιμετωπίζει η ομάδα.

Η ανάλυση του PAOKnews.gr:

Σετ διακυμάνσεων αλλά κερδισμένο

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ της αναμέτρησης εκμεταλλεύοντας τα λάθη των γηπεδούχων κυρίως στις επιθέσεις που επιχείρησαν με την πίεση του μπλοκ.

Η αρχή χαρακτηρίστηκε από την έλλειψη ρίσκου φτάνοντας στο 5-5, ωστόσο, στη συνέχεια τα λάθη του Πριγέν στο μοίρασμα έδωσε την ευκαιρία στην Κηφισιά να πάρει ένα προβάδισμα τριών πόντων με 9-6.

Οι “ασπρόμαυροι” βελτιώθηκαν στο side out και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση οδηγώντας το σκορ στο 11-12. Το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες και τα δύο σφάλματα στις τελευταίες επιθέσεις για την Αθηναϊκή ομάδα ήταν κρίσιμα για την έκβαση του σετ.

Αδικαιολόγητη πτώση και ισοφάριση με τα χέρια… κάτω

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ήταν καταστροφικό για τους Θεσσαλονικείς των οποίων η απόδοση έμεινε σε απαγορευτικά επίπεδα.

Από το πρώτο σέρβις του σετ οι “ασπρόμαυροι” ήταν αρνητικοί σε κάθε τομέα του παιχνιδιού με αποκορύφωμα την κακή υποδοχή σε πιεστικά σερβίς των γηπεδούχων.

Παράλληλα, οι κακές πάσες του Γάλλου δεν διευκόλυναν στο ελάχιστο τους επιθετικούς εκφραστές της ομάδας με αποτέλεσμα να δώσει ευκαιρίες στο μπλοκ του αντιπάλου.

Βελτιώθηκε, καρδιοχτύπησε αλλά επικράτησε

Σημαντική βελτίωση παρατηρήθηκε στην απόδοση του Δικεφάλου καθώς μετά την ψυχρολουσία του δεύτερου σετ οι επιλογές έγιναν περισσότερο ορθολογικές και ως εκ τούτου οι απαραίτητοι πόντοι ήρθαν στο “ασπρόμαυρο” ταμπλό.

Όμορφο βόλεϊ και πάθος παρουσίασαν οι αθλητές του Ματιάσεβιτς οι οποίοι διατήρησαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του τρίτου μέρους.

Κορυφαίοι οι Κουμεντάκης και Άγκανιτς πρωταγωνιστώντας με τη συνολική τους εικόνα και τη σύνθετη συνεισφορά τους στο τάραφλεξ.

Θύμισε δεύτερο σετ και οδηγήθηκε στο tie break

Αψυχολόγητος ο Δικέφαλος στην Κηφισιά καθώς δεν διατήρησε το ρυθμό του με αποτέλεσμα να χάσει το τέταρτο σετ και να οδηγηθεί στο πέμπτο και τελευταίο της αναμέτρησης.

Χαρακτηριστικό στοιχείο του παιχνιδιού ήταν η χρησιμοποίησε του Θανάση Τερζή δείγμα του κρίσιμου ζητήματος που εντοπίζεται στη θέση του πασαδόρου.

Πριγέν και Κομητούδης δεν έπεισαν με την εμφάνιση τους τον Ματιάσεβιτς και ο Γαλλοσέρβος αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει τρίτο πασαδόρο.

Ολική κατάρευση

Deja vu για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος μπήκε σαν σε προπόνηση στο τελευταίο σετ και το έχασε με τα χέρια… κάτω.

Καθοριστικά λάθη, κακές επιλογές και χαμηλή αυτοπεποίθηση ήταν τα κύρια σημεία που χαρακτηρίζουν την εμφάνιση του Δικεφάλου και η ήττα ήταν επακόλουθη απέναντι σε ένα σύνολο παθιασμένο και αποφασισμένο για το επιτυχημένο αποτέλεσμα.