ΑρχικήΜπάσκετΕπικράτησε του Περιστερίου ο Κολοσσός

Επικράτησε του Περιστερίου ο Κολοσσός

Το φοβερό δίδυμο Καντέρ – Άρτις (38π., 19ρ., 9ασ.) έκανε και πάλι το «θαύμα» του και ο Κολοσσός Ρόδου πήρε μία σπουδαία νίκη επί του Περιστερίου με 80-65, για την 12η αγωνιστική της Basket League.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Κολοσσός ανέβηκε στο 5-7, μετρώντας πλέον τέσσερις νίκες στα πέντε πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια του. Από την άλλη, το Περιστέρι, έπειτα από δύο συνεχόμενες νίκες, επανήλθε στις ήττες και έπεσε στο 7-5.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Κερέμ Καντέρ (22π., 11ρ., 3ασ.) και Ντομινίκ Άρτις (16π., 8ρ., 6.ασ.). 6 πόντους και 3 ριμπάουντ είχε στο ντεμπούτο του ο Καλίκ Σπάισερ, ο οποίος αγωνίστηκε για σχεδόν 16 λεπτά.

Από την άλλη πλευρά, κορυφαίοι ήταν οι Τρε ΜακΛίν (16π., 6ρ.) και Μάρβιν Τζόουνς (14π., 12ρ.). 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ είχε ο Χόρχε Γκουτιέρες, ενώ 5 πόντους και 5 ριμπάουντ είχε ο Τζέιμς Γούνταρντ. Αμφότεροι αγωνίστηκαν για 19 λεπτά, στην πρώτη τους εμφάνιση με τα χρώματα του Περιστερίου. Να σημειώσουμε πως η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κατέβηκε χωρίς τους Βαγγέλη Μάντζαρη και Γιάννη Μπουρούση.

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων, τον Ζάρα, ήταν μπροστά με 11-5 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Σημαντικό το ότι μέχρι εκείνο το σημείο οι Ροδίτες είχαν 5/5 σουτ εντός παιδιάς. Ωστόσο, δεν συνέχισαν να είναι τόσο εύστοχοι και το Περιστέρι, με ένα επιμέρους 13-2, έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5 (13-18).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Κολοσσός με ένα 6-0 στα πρώτα 1:22 πήρε και πάλι το προβάδισμα (19-18), αλλά η απάντηση του Περιστερίου ήταν άμεση και το ματς πήγε στο 19-22. Όμως οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, 3:50 πριν το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι σε τέσσερα λεπτά έκαναν ένα επιμέρους σκορ 16-2 και πήραν διψήφια διαφορά (35-24), την οποία διατήρησαν μέχρι την ανάπαυλα.

H τρίτη περίοδος ανήκε στο Περιστέρι, καθώς ενώ βρέθηκε πίσω με 14 πόντους στο ξεκίνημά της (44-30) κατάφερε να επανέλθει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκη, βρίσκοντας λύσεις από τους ΜακΛίν και Τζόουνς. Πολύ σημαντικό το ότι το 73% που είχε ο Κολοσσός στο ημίχρονο, έπεσε στο 53%.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων συνέχισε με το πόδι στο… γκάζι και στο 33’ έφθασε στην ολική ανατροπή, αφού ανέκτησε το προβάδισμα (58-60). Ωστόσο, ο Κολοσσός έτρεξε ένα σερί 13-0, με 7 πόντους του Καντέρ και 6 του Γκόινς και ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι, παίρνοντας μία διαφορά έντεκα πόντων (71-60) 4:40 πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 42-30, 56-52, 80-65