Thessaloniki
Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2021, 21:48
Αρχική Απόψεις Η σοβαρότητα, τα χαμένα ημίχρονα και ο «Φαν Μπάστεν»

Η σοβαρότητα, τα χαμένα ημίχρονα και ο «Φαν Μπάστεν»

Ο ΠΑΟΚ πήρε μια νίκη δια πυρός και σιδήρου, καθώς βρήκε απέναντί του έναν πολύ καλό Βόλο, ο οποίος του έβαλε δύσκολα. Το παιχνίδι φάνηκε να στραβώνει εξ αρχής, ωστόσο με την απαιτούμενη σοβαρότητα, ο ΠΑΟΚ καθάρισε το ματς και τώρα κοιτάζει το επόμενο.

Του Τηλέμαχου Περτσινίδη

Τα πρώτα 25 λεπτά του σημερινού αγώνα, θύμισαν εφιάλτη. Κακόγουστη πλάκα. Ήταν λες και επρόκειτο για την συνέχεια, του αγώνα με τον Ατρόμητο. Ο Βόλος, σε αντίθεση με τα μέντιουμ της συμφοράς, ήρθε στην Τούμπα για να πάρει το διπλό. Και καλά έκανε. Όπως πρέπει να πράττουν όλες οι ομάδες, κόντρα σε όλους τους αντιπάλους.

Ο ΠΑΟΚ πιέστηκε αφόρητα, σε σημείο ασφυξίας. Δεν μπορούσε να κάνει δύο σερί μεταβιβάσεις και φαινόταν φοβισμένος κόντρα στην πίεση του Βόλου.

Έδωσε πολλές ευκαιρίες στον σύλλογο της Μαγνησίας να πετύχει και δεύτερο γκολ, ωστόσο για καλό δικό του, ο Βόλος έμεινε στο 0-1. Το πέναλτι έφερε ισορροπία, τόσο στον πίνακα του σκορ όσο και εντός των τεσσάρων γραμμών, ερχόμενο κόντρα στην ροή του αγώνα.

Ο Γκαρσία, βλέποντας την εικόνα αυτή, έκανε γρήγορα τις πρώτες του αλλαγές, με την μια να είναι και η καταλυτικότερη. Ο Ομάρ Ελ Καντουρί πέρασε στην θέση του Εσίτι, προσδίδοντας στο κέντρο φρεσκάδα, ηρεμία και καλή κυκλοφορία.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε διαφορετικός, όπως συνηθίζει να κάνει. Πετάει το ένα 45λεπτο ως συνήθως, ωστόσο ευτυχώς τις περισσότερες φορές σοβαρεύεται στο άλλο.

Ήρθε η δική του σειρά να πιέσει ασφυκτικά, πολιορκώντας επί αρκετά λεπτά τον Βόλο και ήρθε το γκολ της ανατροπής και μάλιστα από κόρνερ. Η εξέλιξη αυτή, φάνηκε επακόλουθη, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο γήπεδο, πραγματοποιώντας πολλές τελικές και έχοντας δική του την κατοχή με συντριπτικό νούμερο.

Το κερασάκι, ήταν η εμφάνιση του Κριμέντσικ. Ο Τσέχος έδειξε κάποια από τα στοιχεία του, αφήνοντας στους ανθρώπους του ΠΑΟΚ ένα ελαφρύ χαμόγελο ενόψει και της συνέχειας. Ο Τσέχος, σκόραρε, απείλησε, και βοήθησε τους συμπαίκτες του. Παραλίγο να είχε και ασίστ, αν ο Μουργκ δεν σπαταλούσε την ευκαιρία του.

Βέβαια, δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο για τον Κριμέντσικ. Καλά καλά, δεν συμπλήρωσε ούτε 45 αγωνιστικά λεπτά σε 2 ματς που έπαιξε, οπότε ας αφήσουμε την κριτική για όταν έρθει η ώρα της.

Δεν είναι ούτε ο Φαν Μπάστεν των φτωχών, ούτε νέος Τόργκελε. Έδειξε θετικά στοιχεία, ενός καλού φορ. Τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο. Οποιαδήποτε άλλα σχόλια, είτε διθυραμβικά είτε απαξιωτικά, περιττεύουν.

Πλέον ο σύλλογος μπορεί να στρέψει το βλέμμα του στο ματς με την πειραϊκή ομάδα την ερχόμενη Τετάρτη, έχοντας πρώτα ξεφυσήσει ανακουφισμένος, στο τελευταίο σφύριγμα του Τζήλου. Το ερχόμενο παιχνίδι είναι τόσο σημαντικό, όσο και όλα τα υπόλοιπα για την ομάδα.