Σάββατο 05 Δεκεμβρίου 2020, 14:15
Αρχική Ποδόσφαιρο Αγχώθηκε αλλά νίκησε ξανά

Αγχώθηκε αλλά νίκησε ξανά

Τον ΠΑΣ Γιάννινα φιλοξένησε στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League, με τον Δικέφαλο να κερδίζει για ακόμη μια φορά, με τον Γκαρσία στον πάγκο.

Στο 5ο λεπτό ο ΠΑΟΚ κέρδισε το πρώτο κόρνερ του αγώνα, με τον Ζίφκοβιτς να εκτελεί και τον Εσίτι να παίρνει την κεφαλιά, ωστόσο μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

Τρία λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ από τα αριστερά, ωστόσο δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το στημένο και μάλιστα ο Δικέφαλος κέρδισε και επιθετικό φάουλ, με τον Μουργκ.

Στο 9ο λεπτό ο ΠΑΟΚ βγήκε εξαιρετικά στην αντεπίθεση με όμορφη κυκλοφορία, ο Ζίφκοβιτς στην γνωστή του κίνηση σύγκλινε προς τα μέσα, ωστόσο το σουτ του κατέληξε άουτ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στο 25ο λεπτό αναγκάστηκε να κάνει την πρώτη του αλλαγή, περνώντας στην θέση του Κρίζμαν τον Ελευθεριάδη, καθώς ο πρώτος τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Άντερσον Εσίτι δέχθηκε την πρώτη κίτρινη κάρτα του αγώνα, για φάουλ στονΚαρτάλη.

Στο 31ο λεπτό ο ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε το σκορ, με τον Εραμούσπε να σκοράρει, έπειτα από κακή αμυντική προσπάθεια του ΠΑΟΚ.

Στο 37ο λεπτό ο Δικέφαλος κέρδισε το δεύτερό του κόρνερ στο ματς, μετά από προσπάθεια του Περέιρα. Ο ΠΑΟΚ μάλιστα έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Εσίτι να σουτάρει και τον Χουτεσιώτη να κάνει μια εκπληκτική επέμβαση διώχνοντας ξανά σε κόρνερ. Μάλιστα, ο Νιγηριανός απείλησε ξανά, μετά την εκτέλεση, αλλά αυτή τη φορά το σουτ πέρασε άουτ.

Στο 41ο λεπτό ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ με τον Βιεϊρίνια να εκτελεί υπέροχα για τον Σβαμπ και τον ΠΑΣ να παραχωρεί κόρνερ. Παρόλα αυτά, ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ούτε αυτό το στημένο.

Στο 44ο λεπτό οι ασπρόμαυροι χάνουν μεγάλη ευκαιρία, με τον Βιεϊρίνια να κάνει μια τρομερή επέλαση από τα αριστερά, να σεντράρει ωστόσο ο Σβιντέρσκι δεν έπιασε «γεμάτα» την μπάλα, η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του πορτιέρε.

Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια βρισκόμενος πίσω με 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Γκαρσία να περνάει στον αγώνα τους Τζόλη, Μπίσεσβαρ και Ελ Καντουρί, με τους Βιεϊρίνια, Μουργκ και Εσίτι να περνούν εκτός.

Στο 50ο λεπτό ο ΠΑΟΚ αναπτύχθηκε ωραία σε μικρό χώρο και τον Ζίφκοβιτς να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει κόρνερ, αυτό εκτελέστηκε με τον Δικέφαλο να κερδίζει ακόμη ένα. Ωστόσο ούτε αυτό, κατάφερε να εκμεταλλευτεί ο ΠΑΟΚ.

Στο 52ο λεπτό ο Σβιντέρσκι σκοράρει και φέρνει το ματς στα ίσα, παίρνοντας το ριμπάουντ από την ασταθή απόκρουση του Χουτεσιώτη στο σουτ του Ζίφκοβιτς και προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε.

Στο 56ο λεπτό ο ΠΑΣ έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Εραμούσπε δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Μπίσεσβαρ. Λίγο μετά, ο Περέιρα έκανε μια ωραία σέντρα με τον Σβαμπ να πιάνει ένα εναέριο βολ πλανέ το οποίο πέρασε λίγο άουτ.

Στο 58ο λεπτό ο ΠΑΟΚ αναπτύχθηκε τρομερά, με τον Περέιρα να σπάει στον Τζόλη ο οποίος όμως σημάδεψε το δοκάρι και στην συνέχεια κέρδισε κόρνερ.

Ο Δικέφαλος συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά, κλείνοντας στα καρέ του τον ΠΑΣ Γιάννενα.

Στο 65ο λεπτό για ακόμη μια φορά ο Δικέφαλος πάτησε περιοχή με τον Σοάρες να σεντράρει επικίνδυνα και τον Σβιντέρσκι να πετάγεται αλλά να απέχει εκατοστά για να σκοράρει.

Στο 70ο λεπτό ο ΠΑΟΚ κέρδισε ακόμη ένα κόρνερ, με τον Ζίφκοβιτς να σεντράρει, ωστόσο η άμυνα του ΠΑΣ λειτούργησε αποτελεσματικά και τον Χουτεσιώτη μετά το σουτ του Ελ Καντουρί να μπλοκάρει.

Στο 72ο λεπτό ο Βαρέλα δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε αρκετά άουτ.

Ο Γκαρσία στο 75ο λεπτό έκανε ακόμη πιο επιθετικό το σχήμα του, βγάζοντας τον Περέιρα εκτός και τον Τσόλακ εντός.

Στο 82ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πάτησε ξανά περιοχή, με τον Ζίφκοβιτς να σουτάρει και να κερδίζει ακόμη ένα κόρνερ.

Στο 84ο λεπτό ο Σιδηρόπουλος έδωσε ένα ανεκδιήγητο φάουλ για τον ΠΑΣ, ενώ μοίρασε κάρτες σε Ελ Καντουρί και Ζίφκοβιτς.

Στο 86ο λεπτό ο Σβιντέρσκι χάνει μοναδική ευκαιρία, μη μπορώντας να εκμεταλλευτεί την σέντρα του Ροντρίγκο, στέλνοντας άουτ την μπάλα.

Στο 88ο λεπτό ο Μπίσεσβαρ σούταρε αδύναμα, με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει.

Στο 90+1 ο ΠΑΟΚ σκόραρε με τον Ελ Καντουρί, με εκπληκτικό γυριστό. Ο Σβαμπ εκτέλεσε το φάουλ με τον Τσόλακ να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και τον Ελ Καντουρί να γυρίζει εκπληκτικά για το 2-1.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ουαγκέ πέρασε εντός, στην θέση του Σβιντέρσκι.

Στο έκτο λεπτό ο Τσόλακ βρέθηκε στα αριστερά και έκανε ένα καλό σουτ, αλλά ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε.