Thessaloniki
Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2020, 09:32
Αρχική Μπάσκετ Πρώτη νίκη με κορυφαίο τον Μαργαρίτη

Πρώτη νίκη με κορυφαίο τον Μαργαρίτη

Εκμεταλλευόμενος την ευστοχία του σε κρίσιμα σημεία και την κόπωση του αντιπάλου, ο Δικέφαλος πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας του Λαυρίου με 83-65

Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το Λαύριο στο PAOK Sports Arena για την εξ αναβολής αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική της Basket League.

Η πρώτη επίθεση άνηκε στον ΠΑΟΚ, με τον Μπο Μπιτς να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του αγώνα και να κάνει το 2-0. Το Λαύριο κέρδισε 2 βολές με τον Σάβατζ να ευστοχεί στην πρώτη μειώνοντας σε 2-1. Ο Κακλαμανάκης με ωραία κίνηση ανέβασε το προβάδισμα του Δικεφάλου σε 4-1. Ο Γερομηχαλός μείωσε σε 4-3 με ωραίο ποστάρισμα στον Κακλαμανάκη. Ο ίδιος κέρδισε φάουλ όμως από τη γραμμή των βολών ευστόχησε μόνο στην πρώτη 4-5 το σκορ.

Οι δυο ομάδες έχουν αρκετά θέματα αμυντικής λειτουργίας, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να υπερέχει σε ύψος, αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι πιο γρήγορη ομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι με ένα σε σερί παίρνουν κεφάλι στο σκορ μ 6-11, με τον Μαργαρίτη να ευστοχεί σε σουτ μειώνοντας σε 8-11 για τους “ασπρόμαυρους”. Το Λαύριο όμως έχει πετυχαίνει άλλο ένα εύκολο καλάθι με τον Ντιαλό για το 8-13 και το πρώτο ταιμ άουτ στον αγώνα από τον Κώστα Μέξα.

Ο Λοβ θα εκτελέσει εύστοχα 2 βολές για να μειώσει στο 10-13, με τον Ντέιβις να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο του αγώνα για το 10-16. Ο Τσαλμπούρης περνάει στο παρκέ και σημειώνει ένα εύκολο καλάθι για το 12-16. Οι φιλοξενούμενοι δείχνουν να μπορούν να διασπούν εύκολα την άμυνα του Δικεφάλου και να φτάνουν σε εύκολους πόντους.

Τρίποντο του Μαργαρίτη για το 15-16, όμως ο Ντιαλό απαντάει αμέσως για το 15-19 καθώς για άλλη μια φορά η άμυνα του Δικεφάλου δεν λειτούργησε σωστά. Ο Τσαλμπούρης κερδίζει δυο βολές και ευστοχεί μόνο στην πρώτη για το 16-19.

Στον αιφνιδιασμό ο Λοβ κάνει στο 18-21, με το Λαύριο να ευστοχεί σε τρίποντο με τον Ντέιβις 7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου για το 18-24. Το Λαύριο εκμεταλλεύται την ολλιγορία στην άμυνα του ΠΑΟΚ και έχει εύκολες λύσεις στο σκοράρισμα.

Η δεύτερη περίοδος ξεκινά με δυο εύστοχες βολές του Ντέιβις για το 18-26, και ο Μαργαρίτης μειώνει τη διαφορά με ωραίο χουκ. Ο Τσαλμπόυρης με νέο καλάθι κατεβάζει τη διαφορά στους 4 πόντους (22-26), με τον Δικέφαλο να τρέχει ένα μικρό σερί 4-0. Ο Μαργαρίτης πετυχαίνει καλάθι μειώνοντας στους 2 όμως ένα λάθος του Παπαντωνίου, δίνει στο Λαύριο την ευκαιρία να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά στο 24-30. Ο ΠΑΟΚ όσες φορές έβαλε τη μπάλα κάτω από τη ρακέτα του Λαυρίου κατάφερε να πετύχει καλάθι ή να κερδίσει φάουλ, δείγμα των αδυναμιών των φιλοξενούμενων στη θέση 4 και 5.

Ο Παπαντωνίου ευστοχεί σε μια βολή, όμως ο Μαστρογιαννόπουλος ωραία προσπάθεια κάνει το 26-32. Ο Γκρίφιν περνάει στο παρκέ και ευστοχεί από τη γραμμή των βολών όπως και ο Μαργαρίτης και το σκορ είναι στο 30-32. Ο Δικέφαλος χρεώνεται δυο φορές με τεχνική ποινή με το σκορ να διαμορφώνεται στο 30-36, με τον Γκρίφιν να απαντά αμέσως με γκολ- φάουλ και να μειώνει εκ νέου σε 33-36.

Ο Μήτρου – Λονγκ δίνει προβάδισμα 37-36 στον Δικέφαλο μετά από πολύ ώρα, με την άμυνα του ΠΑΟΚ να λειτουργεί αποτελεσματικά σε δυο διαδοχικές περιπτώσεις. Ο Μπιτς δίνει αέρα 5 πόντων στους “ασπρόμαυρους” για το 41-36. Ο Ντιαλό σταματά το σερί των γηπεδούχων με καλάθι δυο πόντων και στην εκπνοή του χρόνου ο Κάρτερ διαμορφώνει το 41-40 το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Ο Κακλαμανάκης έπειτα από ωραία επίθεση του ΠΑΟΚ πέτυχε το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου (43-40), ενώ ο Σάβατζ μείωσε σε 43-42 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Ο Τέρνερ πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους και ο Σάβατζ απαντά με εύστοχο σουτ από τα 6.75 ισοφαρίζοντας σε 45-45.

Οι δυο ομάδες έκαναν πολλά λάθη, με τον ΠΑΟΚ να χαμήλωσε το σχήμα του και τον Τέρνερ να ευστοχεί σε τρίποντο και ο Λοβ ανεβάζει τη διαφορά και πάλι στους 5 πόντους (52-47). Ο Τέρνερ ξανά εύστοχος από τα 6.75 για το 55-49, με τις λάθος επιλογές να συνεχίζονται εκατέρωθεν. Ο Άλστον μειώνει σε 57-53 ευστοχώντας σε ελεύθερες βολές και Ζερμέν Λοβ σκοράρει στο τελευταίο δευτερόλεπτο της τρίτης περιόδου διαμορφώνοντας το 59-53.

Οι φιλοξενούμενοι θα μαζέψουν τη διαφορά στο 61 – 56, αλλά ο Δικέφαλος με δυο σερί τρίποντα από Παπαντωνίου και Τσαλμπούρη και ακόμη ένα από τον Μπιτς στη συνέχεια αυξάνει τη διαφορά για το 72 -60, με την ομάδα του Λαυρίου να εμφανίζει σημάδια κόπωσης.

Ο Τσαλμπούρης ανεβάζει τη διαφορά στο 79-62, με την ομάδα του Λαυρίου να μην έχει βρει λύσεις στο σκοράρισμα στο δεύτερο ημίχρονο, και ο Παπαντωνίου πέτυχε το τελευταίο καλάθι και διαμόρφωσε το τελικό 83-65.

Ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενος την ευστοχία του σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, τις λύσεις από τον πάγκο και την κόπωση του αντιπάλου του, πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

ΔΗΜΟΦΙΛΗ

Όταν ο Τζόλης συνάντησε τον Κλάους (vid)

Πριν από περίπου 7 χρόνια ο 12χρονος Τζόλης συνάντησε τον Κλάους Αθανασιάδη

Ξεφτίλισε το σύστημα ο Ζαραλίκος! (pic)

Αποστομωτική απάντηση του Ζαραλίκου στα... επιλεκτικά ΜΜΕ

Τα… έβαλε με τον Γκαρσία ο Τζόλης (pic)

Ένα απίθανο σκηνικό απαθανάτισε ο φωτογραφικός φακός στην σημερινή προπόνηση

Όταν ο Κασναφέρης «χειρούργησε» τον ΠΑΟΚ! (vid)

Πριν 20 χρόνια ο Γιώργος Κασναφέρης πήρε από το χέρι τον Ολυμπιακό, οδηγώντας τον στην νίκη με 2-4!

Η ημέρα που ο Ίβιτις «καθάρισε» τον ΠΑΟΚ! (vid)

Σαν σήμερα 4 χρόνια πριν, ο ΠΑΟΚ γνώριζε την ήττα με 3-4 από τον Ατρόμητο και ο Βλάνταν Ίβιτς στην Συνέντευξη Τύπου πέταξε... «βόμβες»