Thessaloniki
Κυριακή 01 Νοεμβρίου 2020, 04:48
Αρχική Ποδόσφαιρο Εί"Χ"ε ευκαιρίες αλλά πέταξε βαθμούς...

Εί”Χ”ε ευκαιρίες αλλά πέταξε βαθμούς…

Ένας ΠΑΟΚ ο οποίος έγινε αρκετές φορές απειλητικός δεν κατάφερε να επικρατήσει της ΑΕΚ παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ λίγο πριν το τέλος...

Με τον βαθμό της ισοπαλίας φεύγει ο ΠΑΟΚ από το ΟΑΚΑ μετά τη λήξη του αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ και το 1-1 με τους “ασπρόμαυρους” να χάνουν πολλές σημαντικές ευκαιρίες.

Στο 9′ ο ΠΑΟΚ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Τσόλακ. Ο Ζίβκοβιτς σέντραρε χαμηλά από δεξιά, ο Κροάτης έκανε το σουτ από ευνοϊκή θέση εντός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Τζόλης έκανε άλλη μια σέντρα από αριστερά, η οποία όμως πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Στο 13′ ο Γιαννούλης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Μάτος έκανε την κεφαλιά χωρίς όμως να βρει στόχο. Ο ΠΑΟΚ επέμενε, στα πρώτα 15′ είχε τον πρώτο λόγο δημιούργησε άλλη μια καλή στιγμή με τον Τζόλη ο οποίος σούταρε μετά από πάσα του Ζίβκοβιτς ωστόσο ο Τσιντώτας μπλόκαρε.

Οι “ασπρόμαυροι” εξακολουθούσαν να πιέζουν πατώντας περιοχή με αξιώσεις ωστόσο δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ στο πρώτο 20λεπτο. Στο 21′ ο Ζίβκοβιτς έκανε ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής μετά από εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ και απομάκρυνση της μπάλας, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 24′ η “Ένωση” κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της φάση στο παιχνίδι. Ο Τάνκοβιτς βρήκε τον Ανσαριφάρντ μετά από κακή αντίδραση της άμυνας και ο επιθετικός των γηπεδούχων έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ στο 25′ ισοφάρισε με τον Τζόλη ο οποίος μετά από γύρισμα του Μάτος κέρδισε την κόντρα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ο Στίλερ καταλόγισε χέρι του νεαρού μετά τη χρήση VAR κι έτσι παρέμεινε το 1-0. Στο 28′ ο Ζίβκοβιτς έπεσε μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ μετά από επαφή με τον Κρίστισιτς, ωστόσο ο Στίλερ είπε παίζεται μετά από άλλη μια χρήση VAR.

Στο 30′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε κόρνερ από δεξιά με τον Σβαμπ να εκτελεί αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε. Στο 36′ η ΑΕΚ κέρδισε κόρνερ από δεξιά, αλλά η άμυνα του ΠΑΟΚ απομάκρυνε με τον Ίνγκασον. Στο 40′ ο Στίλερ έδειξε την πρώτη κίτρινη κάρτα στον Νεντελτσιάρου μετά από μαρκάρισμα στον Ζίβκοβιτς. Στο 43′ ο Σβαμπ πραγματοποίησε ένα σουτ ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ. Αυτή ήταν η τελευταία φάση του πρώτου μέρους με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, στο 47′ Μάτος και Λόπες συγκρούστηκαν άσχημα εντός περιοχής της “Ένωσης” μετά από διεκδίκηση της μπάλας, ωστόσο ο Στίλερ δεν έδωσε κάτι. Στο 51′ ο Γιαννούλης σέντραρε από αριστερά αλλά ο Σβαμπ δεν κατάφερε να απειλήσει. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μάτος σούταρε με τη μπάλα όμως να περνά άουτ. Στο 55′ ο Μιχαηλίδης αντίκρισε κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Λιβάγια. Δυο λεπτά αργότερα ο Σβαμπ έκανε ένα σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

Στο ίδιο λεπτό, ο Αμπέλ Φερέιρα έκανε την πρώτη του διορθωτική κίνηση περνώντας τον Νινούα στη θέση του Εσίτι. Στο 59′ η ΑΕΚ κέρδισε κόρνερ από δεξιά αλλά η άμυνα του ΠΑΟΚ καθάρισε τη φάση. Στο 60′ ο Ολιβέρια πέρασε στη θέση του Ανσαριφάρντ και ο Αλμπάνης αντί του Τάνκοβιτς. Στο 61′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ, ο Νινούα το εκτέλεσε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 67′ ο ΠΑΟΚ έχασε πολύ καλή στιγμή με τον Μάτος να σεντράρει από δεξιά, η μπάλα κόντραρε και ο Τσιντώτας απομάκρυνε ενστικτωδώς. Στο 68′ ο Αμπέλ Φερέιρα έκανε άλλες δυο αλλαγές με τους Σβιντέρσκι και Ουαγκέ να περνάνε στη θέση των Τζόλη και Μάτος. Ένα λεπτό αργότερα ο Μάσιμο Καρέρα έκανε κι αυτός άλλη μια αλλαγή με τον Βασιλαντωνόπουλο να περνά στη θέση του Παουλίνιο.

Στο 73′ ο Ίνγκασον έκανε λάθος, ο Αλμπάνης πήγε να “γράψει” το 2-0 αλλά ο Ζίβκοβιτς αντέδρασε σωστά. Στο 75′ ο Γιαννούλης σέντραρε αλλά ο Τσιντώτας μάζεψε τη μπάλα. Στο 78′ ο ΠΑΟΚ είχε άλλη μια πολύ καλή στιγμή με τον Σβιντέρσκι ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 81′ οι Μπίσεσβαρ και Μουργκ πέρασαν στο παιχνίδι αντί των Ζίβκοβιτς και Μιχαηλίδη. Στο 82′ ο Μπίσεσβαρ προσπάθησε να βρει τον Σβαμπ αλλά βγήκε και μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

Στο 85′ ο Λιβάγια αντίκρισε κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Γιαννούλη. Στο 88′ οι “ασπρόμαυροι” έχασαν κι άλλη καλή στιγμή, με τον Μουργκ να σεντράρει, τον Μπίσεσβαρ να κάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Μουργκ!!! Ο Μπίσεσβαρ σέντραρε από αριστερά, ο Σβιντέρσκι πάσαρε με κεφαλιά στον Μουργκ και ο τελευταίος σκόραρε με το κεφάλι για το 1-1. Στην επόμενη φάση ο ΠΑΟΚ κέρδισε κόρνερ, αλλά ο Τσιντώτας έδιωξε τη μπάλα. Στο 90’+4′ ο Τσόλακ έκανε την κεφαλιά αλλά ο Τσιντώτας μπλόκαρε.Λίγο πριν το τέλος ο Λιβάγια έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς. Ο ΠΑΟΚ έχασε άλλη μια πολύ μεγάλη ευκαιρία στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σβιντέρσκι ο οποίος πλάσαρε εντός περιοχής αλλά ο Τσιντώτας είπε όχι με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 1-1.