ΑρχικήΠοδόσφαιροΗ πόλις εάλω (vid)

Η πόλις εάλω (vid)

Δέκα χρόνια πριν, ο Δικέφαλος αντιμετώπιζε στην Κωνσταντινούπολη την Φενέρμπαχτσέ, στο πλαίσιο των Play Off του Europa League και πετύχαινε μια από τις πιο ιστορικές προκρίσεις ελληνικών ομάδων.

Στον απόηχο του 1-0 της Τούμπας, ο ΠΑΟΚ ταξίδευε στην Τουρκία με στόχο να υπερασπιστεί το υπέρ του σκορ και να πάρει μια επική πρόκριση σε ομίλους του Europa League που θα ήταν η αρχή μια νέας εποχής.

Το έργο δύσκολο, μα η ομάδα είχε στο πλευρό της αρκετούς χιλιάδες φίλους της, οι οποίοι ταξίδεψαν στην Πόλη και παρέδωσαν μαθήματα, τραγουδώντας και φωνάζοντας επί 120 λεπτά για την ομάδα τους.

Το παιχνίδι έβαινε καλώς για τον Δικέφαλο και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια κρατώντας το μηδέν πίσω, ενώ είχε βρει χώρους μπροστά τους οποίους ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε.

Στην επανάληψη οι Τούρκοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 52ο λεπτό με σουτ του Εμρέ, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Η συνέχεια ήταν δραματική, με τον Δικέφαλο να χάνει απίστευτες ευκαιρίες για να σκοράρει και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί μίλησε η ελληνική ψυχή καθώς στο 102ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κρέσπο με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Βιεϊρίνια ο οποίος με κεφαλιά έβγαλε τον Μουσλίμοβιτς σε τετ-α-τετ με τον Βολκάν και παρά την πίεση του Λουγκάνο ο Βόσνιος κεραυνοβόλησε τον Τούρκο πορτιέρε και έκανε το 1-1.

Τα πανηγύρια ξέφρενα με τον «Μούσλι» να τρέχει στο πέταλο που βρίσκονταν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ, έβγαλε την φανέλα του την έβαλε στο σημαιάκι και το κούνησε σαν σημαία, με τον πανηγυρισμό του να μένει για πάντα στην ασπρόμαυρη ιστορία.