ΑρχικήΠοδόσφαιροΞεκίνησε από εκεί που σταμάτησε

Ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε

Στο πρώτο φιλικό της φετινής σεζόν ο Δικέφαλος εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων, κρατώντας την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου και την παρουσία των “μικρών”

Στο πρώτο παιχνίδι της νέας σεζόν ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Ατρόμητο σε φιλική αναμέτρηση. Και οι δυο ομάδες ήταν εκτός ρυθμού, έκαναν πάρα πολλά λάθη, με το μοναδικό θετικό στοιχείο για την ομάδα του Φερέιρα να είναι το πάθος και η θέληση των παικτών της Κ19 που αγωνίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Νωχελικό ξεκίνημα

Ο ΠΑΟΚ παρατάχτηκε με το γνωστό πλέον 3-4-3 και τον Στέφαν Σφαμπ να ξεκινάει το παιχνίδι βασικός δίπλα στον Ομάρ Ελ Καντουρί στον χώρο του κέντρου.

Στα πρώτο τέταρτο ο Δικέφαλος φάνηκε μουδιασμένος, χωρίς να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία, με λάθη εκατέρωθεν και από τις δυο πλευρές.

Οι παίκτες και των δυο ομάδων δεν πατούσαν καλά στον αγωνιστικό χώρο λόγω της αγωνιστικής απραξίας αλλά και της συσσωρευμένης κούρασης της προηγούμενης σεζόν.

Η ομάδα του Κάναντι την πρώτη ευκαιρία

Ο Ατρόμητος είχε την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι στο 15’ με τον Ραμέλο να σημαδεύει το δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Η ομάδα του Φερέιρα πίεσε ψηλά στο γήπεδο προσπαθώντας να κλέψει μπάλες και να εμποδίσει τον αντίπαλό του να πλησιάσει την περιοχή του Ζίβκο Ζίβκοβιτς. Ο Δικέφαλος έφτασε μια ανάσα από την επίτευξη του πρώτου τέρματος με τον Μιχάι να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί την ολιγωρία στην άμυνα του Ατρομήτου.

Χωρίς φαντασία και ποικιλία στην επίθεση

Μετά το διάλλειμα για να δροσιστούν οι παίκτες ήταν η σειρά της ομάδας του Κάναντι να πιέσει ψηλά, με τον ΠΑΟΚ να μπορεί να ανταπεξέλθει στην πίεση με βοήθειες από τους πλαϊνούς φουλ μπακ και τους δυο παίκτες του κέντρου.

Ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη του τελική στην εστία στο 30’ με ατομική προσπάθεια του Άκπομ. Η ομάδα του Φερέιρα ήταν προβλέψιμη στον τρόπο ανάπτυξης, με το μοναδικό θετικό στοιχείο να είναι η πολύ καλές τοποθετήσεις που είχε η τριάδα της άμυνας.

Άλλη ενδεκάδα, ίδια διάταξη

Ο Αμπέλ Φερέιρα αντικατέστησε και τους 11 ποδοσφαιριστές, διατηρώντας την ίδια διάταξη.

Ο Δικέφαλος  με αρκετούς παίκτες από την Κ19 έδειξε μεγαλύτερη θέληση και πάθος στο παιχνίδι του.

Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία με εξαίρεση κάποιες ωραίες ατομικές προσπάθειες και μια ωραία σέντρα του Τσαούση που όμως δεν υπήρχε κάποιος παίκτης των «ασπρόμαυρων» για να τη στείλει στα δίχτυα.

Πρώτη κλασσική ευκαιρία με Σβιντέρσκι

Στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σβιντέρσκι θα βρεθεί σε πλεονεκτική θέση έπειτα από πάσα του Μπίσεσβαρ με τον γκολκίπερ του Ατρομήτου να τον νικά και να κρατάει το 0-0. Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ απείλησε με Μπίσεσβαρ και με Μάτος χωρίς όμως να καταφέρει κάποιος να παραβιάσει την εστία της ομάδας του Περιστερίου.

Ο Δικέφαλος κέρδισε πέναλτι έπειτα από γύρισμα του Σβιντέρσκι και πλασέ του Μπίσεσβαρ. Ο Πολωνός ανέλαβε την εκτέλεση με τον Θεοδωράκη να αποκρούει το πέναλτι και το πλασέ στην επαναφορά.