ΑρχικήΑ.Σ. ΠAOKΈχασε έδαφος στην Αθήνα

Έχασε έδαφος στην Αθήνα

Ο Δικέφαλος ηττήθηκε στο φινάλε του πρώτου γύρου από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έδειξε πιο προετοιμασμένος για το σημερινό ντέρμπι. Η απουσία προσαρμογής των “ασπρόμαυρων” έγινε ξεκάθαρος στα μεγάλα κενά που παρουσίασαν οι κυπελλούχοι. Οι πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη που έγιναν και ισοβάθμησαν στη δεύτερη θέση με τον ΠΑΟΚ στους 22 βαθμούς.

Δείτε παρακάτω το σχόλιο του PAOKnews.gr

Ιδανικό ξεκίνημα

Ο Δικέφαλος κατάφερε να επικρατήσει στο πρώτο σετ του Παναθηναϊκού παρουσιάζοντας πολύ ποιοτικό βόλεϊ. Οι “ασπρόμαυροι” εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των “πρασίνων”, οι οποίοι δεν ξεκίνησαν θετικά στην αναμέτρηση με λάθος επιλογές και χαμένες επιθέσεις.

Με όπλο του τη συμπαγή άμυνα, με εξαιρετικό τον ακραίο Λίμπερο, αλλά και τα μπλοκ άουτ του Ντεν Ντρις ο ΠΑΟΚ έφτασε με σχετική ευκολία στο 21-25. Παράλληλα, οι 3 νέοι αθλητές έδωσαν καλό δείγμα στο πρώτο σετ συμβάλλοντας τα μέγιστα στην πρώτη προσπάθεια του Δικεφάλου.

Πλήρωσε τα λάθη του

Στη συνέχεια της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ έδειξε τελείως διαφορετικό πρόσωπο αφού δεν βρήκε τις λύσεις να κατακτήσει τους πόντους, με συνεχή λάθη στην πάσα αλλά και στην επίθεση.

Πιο συγκεκριμένα, η αδυναμία των πασαδόρων να τροφοδοτήσουν τόσο το διαγώνιο Ντεν Ντρις όσο και τον κεντρικό Μπιέλιτσα με το σωστό τρόπο έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να αυξήσει τα ποσοστά του στα μπλοκ, εκμεταλλεύοντας τα σφάλματα των κυπελλούχων.

Στην ουσία το 1ο και το 2ο σετ ήταν παρόμοια με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν τους ρόλους τους.

Υψηλή ποιότητα και ορθολογία

Σε ένα σετ που τονίστηκε η ποιότητα των δύο συλλόγων ο Δικέφαλος κατάφερε να φτάσει πρώτος στους… 26 πόντους καθώς το τρίτο μέρος κρίθηκε στην ελάχιστη παράταση (24-26).

Το καθαρό μυαλό κυριάρχησε στο συγκεκριμένο σετ με τους “ασπρόμαυρους” να επιλέγουν τις πιο αποτελεσματικές λύσεις στην επίθεση, αν και υπήρξαν μικρά κενά στην εμφάνιση τους, όπου ο Παναθηναϊκός… ανέβασε στροφές και πλησίασε στο σκορ.

Ανεξήγητη πτώση

Το 4ο σετ ήταν καταστροφικό για το Δικέφαλο, οι παίκτες του οποίου έκαναν πολλά και σημαντικά λάθη που στοίχισαν 1 πόντο για την ομάδα του Κώστα Δεληκώστα.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να βρει συγκέντρωση καμία στιγμή στο σετ, με το σύνολο του ρόστερ να δείχνει μία μεγάλη πτώση στην επίδοση του οδηγώντας το παιχνίδι σε τάι μπρέικ.

Ήττα στο φινάλε του πρώτου γύρου

Ο Δικέφαλος δεν άλλαξε δραματικά την κακή του εικόνα του 4ου σετ και υπέστη την πρώτη ήττα του 2020 μένοντας στη δεύτερη θέση μαζί με τον Παναθηναϊκό στους 22 βαθμούς.

Σαφώς, είναι απαραίτητος ο χρόνος προσαρμογής για την ομάδα του Κώστα Δεληκώστα αφού άλλαξε ριζικά το “ασπρόμαυρο” ρόστερ.