ΑρχικήΑ.Σ. ΠAOKΒόλεϊΑνώτερος όσο... παιζόταν!

Ανώτερος όσο… παιζόταν!

Σε ένα παιχνίδι που ποτέ δεν τελείωσε ο Δικέφαλος κατάφερε να πετύχει το 1-2, παίζοντας ικανοποιητικό βόλεϊ δείχνοντας, παράλληλα, τις αδυναμίες του στο μπλοκ αλλά και την ανετοιμότητα του Ολλανδού διαγωνίου, ειδικότερα σε αναμετρήσεις μεγάλης έντασης.

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε θετικά για το Δικέφαλο καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-5, κάνοντας λάθη στην υποδοχή και κακές επιθετικές επιλογές, αναγκάζοντας τον τεχνικό του να καλέσει τάιμ άουτ.

Στην επανέναρξη οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα βελτιώθηκαν σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, δημιουργώντας ένα μικρό σερί 1-6, ενώ ήταν σειρά του Ορφανού να καλέσει τάιμ άουτ.

Τα συνεχόμενα, μονά, μπλοκ των Φιλίποφ και Ίλινιχ διαμόρφωσαν προσωρινά το σκορ σε 10-14, γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό του Ηρακλή να ξανακαλέσει άμεσα το δεύτερο τάιμ άουτ που δικαιούνταν.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, η διακύμανση του σκορ παρέμεινε στους 2 πόντους, φτάνοντας στο 19-21, όπου όλες οι κόντρα μπάλες κατέληγαν σε πόντο από τις δύο πλευρές.

Το 1ο σετ ολοκληρώνεται με το Δικέφαλο να το κατακτά χωρίς άνεση καθώς ο γηραιός κατάφερε να φτάσει τους 23 πόντους.

Η αρχή του 2ου σετ προμήνυε ένα πολύ ενδιαφέρον σετ, με τις δύο ομάδες να πλησιάζουν στο 5-5, αξιοποιώντας κάθε επίθεση, ενώ απέφυγαν τα λάθη σε σερβίς και υποδοχή.

Τα μπλοκ του γηραιού ήταν ο λόγος να δημιουργήσουν μία διαφορά 3 πόντων, κάνοντας το 10-7, ενώ παράλληλα ο προπονητής του ΠΑΟΚ ζήτησε το πρώτο του τάιμ άουτ.

Με το πολύ επιθετικό του σερβίς του Τακουρίδη, ο Δικέφαλος δημιούργησε ένα σερί 0-3 και μείωσε τη διαφορά στο ελάχιστο.

Χέρι- χέρι συνέχισαν οι δύο ομάδες διαμορφώνοντας το 15-15, σε ένα σετ που προμήνυε πως θα κριθεί στον πόντο, καθώς αμφότεροι φάνηκαν αποτελεσματικοί αποφεύγοντας τα πολλά λάθη.

Στη συνέχεια, η απουσία του “ασπρόμαυρου” μπλοκ έδωσε την ευκαιρία στον Ηρακλή να δημιουργήσει μικρή διαφορά με 23-21 και να πλησιάσει πρώτος στους 25 αναμένοντας ένα ξέσπασμα του Δικεφάλου, με τον Κώστα Δεληκώστα να καλεί το δεύτερο τάιμ άουτ.

Η ομάδα του Ηρακλή κατάφερε να κατακτήσει το 2ο σετ, φέρνοντας το παιχνίδι στα “ίσια” αφού οι “κυανόλευκοι” εκμεταλλεύτηκαν την έλλειψη του μπλοκ του ΠΑΟΚ.

Με τον Ολλανδό διαγώνιο στον πάγκο, ο Δικέφαλος έμεινε στα ίδια επίπεδα με τον αντίπαλο του, με το σκορ στο 6-6 στην αρχή του 3ου σετ.

Η διαρκής ισοπαλία έλαβε τέλος όταν η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά 2 πόντων, διαμορφώνοντας το 9-11, ενώ το ματς διεκόπη λόγω ρίψης αντικειμένων από τους οπαδούς του Ηρακλή στους αθλητές του Δικεφάλου.

Ένας άνευρος ΠΑΟΚ που έκανε λάθη βρέθηκε να χάνει με 19-16, με την απουσία του Βαν Ντάικ να είναι φανερή καθώς δεν υπάρχει ο “εύκολος” πόντος στην “ασπρόμαυρη” επίθεση.

Η απουσία ενός δεύτερου ποιοτικού κεντρικού δυσκόλεψε πολύ το Δικέφαλο, με τον Ηρακλή να φτάνει στο 22-18.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι κάνοντας 25-25, σε μία φάση που ο Γιάννης Τακουρίδης αποχώρησε τραυματίας. Οι διαιτητές έδειξαν επανάληψη και οι άνθρωποι του γηραιού, οπαδοί, διοίκηση και αθλητές, έδειξαν ακόμη μία φορά το ήθος βρίζοντας, προπυλακίζοντας τους ανθρώπους του Δικεφάλου, ενώ ταυτόχρονα αποβλήθηκε ο Χαραλαμπίδης.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει το 3ο σετ, πραγματοποιώντας μια μεγάλη ανατροπή καθώς το σκορ κατέληξε 25-27, ενώ ο διαιτητής της αναμέτρησης διέταξε την εκκένωση του γηπέδου μέσα σε 45 λεπτά.

Κάτι τέτοιο δεν συνέβη ποτέ με αποτέλεσμα να διακοπεί οριστικά η αναμέτρηση, ενώ το σκορ βρισκόταν στο 1-2.