ΑρχικήΠοδόσφαιροΘα υπερασπιστεί τον τίτλο του

Θα υπερασπιστεί τον τίτλο του

Για δεύτερη φορά επικράτησε επί του Πανιωνίου ο ΠΑΟΚ στα ημιτελικά του Κυπέλλου, παίρνοντας έτσι εύκολα το εισιτήριο για τον τελικό, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Ο Δικέφαλος ήταν ο κυρίαρχος του αγώνα καθ’ όλη τη διάρκειά του και τη κυριαρχία αυτή μπόρεσε να τη μετουσιώσει σε 3 γκολ, τα οποία και του έδωσαν την νίκη.

Αν και δεν έπιασε ψηλά στάνταρ, πήρε μια νίκη με σβηστέ μηχανές, καθώς ο Ράζβαν Λουτσέσκου δεν ήθελε να ρισκάρει τον πιθανό τραυματισμού κάποιου παίκτη του.

Το σκορ άνοιξε ο Κουλούρης στο 21ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πέλκα, νικώντας τους πάντες στον αέρα και στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος των διχτύων του Κότνικ. Λίγα λεπτά πριν, ο νεαρός φορ του ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, καθώς το σουτ που έκανε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ιστορικός είχε απάντηση στο τέρμα του Κουλούρη, 5 λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 45, με τον Μασούρα να νικάει τον Πασχαλάκη και να γράφει το 1-1.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο ο Δημήτρης Πέλκας στο 68ο έπειτα από εξαιρετική κούρσα του Τζάλμα, ο οποίος είχε περάσει λίγα λεπτά πριν στο ματς, διαμόρφωσε το 2-1 με υπέροχο σουτ στη δεξιά γωνία του Κότνικ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Μακρύλλος άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, παίρνοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 80ο λεπτό ο Λέο Μάτος βρέθηκε στη περιοχή και ανατράπηκε καθαρά από τον Μπανανά, ο οποίος βρήκε το πόδι του. Ο Πρίγιοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτυ, στέλνοντας τη μπάλα με δύναμη στη δεξιά πλευρά του τέρματος, γράφοντας και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, το οποίο βρήκε τον ΠΑΟΚ στο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.