ΑρχικήΜπάσκετΠΑΟΚάρα για... τετράδα!

ΠΑΟΚάρα για… τετράδα!

Ευρεία σε έκταση νίκη για τον ΠΑΟΚ επί του Κοροίβου (92-63), που τον βάζει -πλέον- πολύ… δυναμικά στο κόλπο της τετράδας. Κορυφαίοι οι Τζάκσον (22 π.) και Πέτεγουει (15 π.), που έκαναν αμφότεροι την καλύτερη εμφάνισή τους με την φανέλα του Δικεφάλου.

Με τους Τζάκσον και Πέτεγουει να πραγματοποιούν την καλύτερη τους εμφάνιση με την φανέλα του ΠΑΟΚ, η ομάδα του Παπαθεοδώρου δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την πέμπτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα, σε μια πολύ γεμάτη εμφάνιση.

‘”Πυροβολούσε” έξω από τα 6,75 ο Δικέφαλος, ευστοχώντας συνολικά σε 15 (!) τρίποντα, ενώ καλή δουλειά έκαναν και στην άμυνα κρατώντας στους 63 πόντους την ομάδα της Αμαλιάδας.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ έχει 34 βαθμούς και περιμένει τα αποτελέσματα των ΑΕΚ-Λαυρίου και Προμηθέα ώστε να δει αν θα έχει εισέλθει στην πρώτη 4άδα του πρωταθλήματος. Για την ώρα είναι μόνος 3ος…

Το παιχνίδι

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά και έχοντας ως βασικά επιθετικά όπλα στην πρώτη περίοδο τους Πέτεγουει (10 π.) και Τζάκσον (9 π.) πήρε από νωρίς μεγάλη διαφορά, κλείνοντας στο +11 το πρώτο δεκάλεπτο (26-15).

Με τον Ζάρα να είναι ΚΑΙ σήμερα ιδιαίτερα “καυτός”, πετυχαίνοντας 7 σερί πόντους στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Δικέφαλος πήρε διαφορά 17 πόντων (36-19 στο 12′).

Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ παρασύρθηκε σε έναν πολύ γρήγορο-ανοιχτό ρυθμό, με πολλές βεβιασμένες επιθέσεις, αλλά συντηρούσε αδιάκοπα μια διαφορά 15 πόντων (42-27 στο 18′), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με buzzer beater του Γκος και +21 για τον ΠΑΟΚ (48-27).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τους Τζάκσον και Πέτεγουει να είναι “καυτοί”, ιδίως έξω από τα 6,75!

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να ξεφεύγει σταδιακά στο σκορ (66-38 στο 28′) για να κλείσει η τρίτη περίοδος στο +30 (74-44).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πλέον τυπική διαδικασία, με τον Δικέφαλο να “πυροβολεί” από τα 6,75, φτάνοντας συνολικά στα 15 εύστοχα τρίποντα!

Το σκορ έκλεισε στο 92-63, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μια εύκολη νίκη που τον βάζει -προς το παρόν τουλάχιστον- στην πρώτη τετράδα, που είναι κι ο μεγάλος στόχος της σεζόν…