ΑρχικήΜπάσκετΖορίστηκε αλλά... κέρδισε!

Ζορίστηκε αλλά… κέρδισε!

Δίχως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης και να επιβληθεί ολοκληρωτικά του αντιπάλου του, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 80-72 το Ρέθυμνο και έμεινε σε τροχιά τετράδας! Κορυφαίος ο Γκος με 18 πόντους, σημαντική συνεισφορά από Κατσίβελη (16 π.) και Κρουμπάλι (14 π.)

Όντας ελαφρώς… μουδιασμένος μετά τον άδοξο αποκλεισμό από την Ευρώπη, ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε (την νίκη δηλαδή) κόντρα στο Ρέθυμνο για την 19η αγωνιστική της Α1 Basket League και πάει στο ντέρμπι με τον Άρη την προσεχή Τετάρτη (21/3, 18:30) με ανεβασμένη ψυχολογία…

Έχοντας για κορυφαίους τον Γκος που πέτυχε 18 πόντους, αλλά και τους Κατσίβελη και Κρουμπάλι (16 και 14 πόντους αντίστοιχα), ο Δικέφαλος πήρε μια σημαντική νίκη, παραμένοντας ζωντανός στον στόχο της τετράδας.

Το Ρέθυμνο προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ μπροστάρη στο σκορ με 24-18. Χάρις σε 6 σερί πόντους του Πέτεγουει ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα δέκα πόντων (36-26 στο 16ο λεπτό). Οι Κρητικοί απάντησαν με 7-0 σερί αλλά ο Κατσίβελης έδωσε αέρα 8 πόντων στο κλείσιμο του ημιχρόνου (44-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με τον ΠΑΟΚ να έχει σταθερά το προβάδισμα και μάλιστα με διψήφιο αριθμό 10 πόντων (50-40, 64-54).

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου η ομάδα του Παπαθεοδώρου έπαθε ένα… μίνι μπλακ άουτ και το Ρέθυμνο μείωσε στους 2 (64-62). Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Γκος και με ένα σερί 8-0 πήγε το σκορ στο 72-62. Οι Κρητικοί δεν τα παράτησαν και έφτασαν μια… ανάσα από τον Δικέφαλο, μειώνοντας σε 72-69.

Σε εκείνο το σημείο το Ρέθυμνο δεν είχε καλές επιθετικές επιλογές, ενώ ο ΠΑΟΚ ήταν εύστοχος από την γραμμή των βολών και τελικώς έφτασε στην νίκη με 80-72.

Δεκάλεπτα: 24-18, 44-36, 64-54, 80-72

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος, Κατσίβελης 16 (2), Τζάκσον 6 (1), Γκος 18 (4), Τζόουνς 5, Πέτγουεϊ 6 (1), Κρουμπάλι 14, Κόνιαρης 4 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 9, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 2

ΡΕΘΥΜΝΟ: Γκούντγουιν 9, Κώττας 3, Μούντι 14 (2), Άρμστεντ 6, Χόμπσον 12 (2), Ντάνιελς 3, Στεφανίδης, Λι 8, Γιαννόπουλος 17 (4)