ΑρχικήΠόλοΆδοξη ήττα...

Άδοξη ήττα…

Ο ΠΑΟΚ κοίταξε στα μάτια την πολύ ποιοτική Χίο, είχε προβάδισμα τριών γκολ (7-4), αλλά κάπου εκεί “κόλλησε”, έμεινε πίσω στο σκορ, πάλεψε για να πάρει έστω την ισοπαλία, αλλά τελικώς δεν αποσόβησε την ήττα (8-9). Δυσκολεύει -αλλά δεν είναι ακατόρθωτος- ο στόχος των πλέι οφ…

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε τόσο καλά, με την Χίο να μπαίνει πιο δυνατά και να προηγείται με 1-2 στα μέσα του πρώτου οκταλέπτου. Το τέλος του πρώτου κομματιού του παιχνιδιού, βρήκε την Χίο μπροστά με 2-3.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να αυξάνουν την διαφορά στα δύο γκολ (2-4). Από ‘κει και μετά άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση του Δικεφάλου που έβαλε 5 (!) γκολ δίχως… απάντηση!

Αρχικώς, το ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 5-4, ενώ λίγο μετά έφτασε στο +3 (7-4). Το τρίτο οκτάλεπτο έκλεισε στο 7-6 για τον Δικέφαλο.

Το τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο ήταν… θρίλερ. Η Χίος ισοφάρισε σε 7-7, πέρασε μπροστά με 8-9 και αυτό έμελλε να είναι το τελικό σκορ, καθώς στα τελευταία λεπτά έγιναν εκατέρωθεν άκαρπες επιθέσεις.

Καταληκτικά, ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά καλός σήμερα, αλλά πλήρωσε το κενό του διάστημα όταν πήρε προβάδισμα 3 γκολ. Επιπροσθέτως, η Χίος έδειξε πως είναι πολύ καλή ομάδα που είχε τα αποθέματα να γυρίσει το παιχνίδι. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για τον Δικέφαλο, που βλέπει το “όνειρο” των πλέι οφ να δυσκολεύει… Ωστόσο, όλα θα κριθούν στα τελευταία δύο παιχνίδια με Χανιά και ΟΦΗ.

Τέλος, αξιοσημείωτη ήταν και η παρουσία του κόσμου του ΠΑΟΚ, που γέμισε το “Ποσειδώνιο”, ανταποκρινόμενος στο κάλεσμα του Ερασιτέχνη…

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-1, 2-3, 1-2

Σκόρερ ΠΑΟΚ: Τομάσεβιτς 4, Προσινικλής 2, Τίγκας 1, Τσολακούδης 1